Ako je to s ochranou osobných údajov?

Problematika vizuálneho zaznamenávania jazdy je nasledovná: ak si zábery uchováte pre seba, prípadne ich použijete ako dôkaz pre políciu, nemusíte sa ničoho báť. Horšie je, ak vaše zábery s nezakrytými evidenčnými číslami áut v premávke nahráte napríklad na YouTube. V  tom prípade môžete mať problémy porušením práva na ochranu osobných údajov.

Mať v aute čiernu skrinku v podobe dodatočnej namontovanej kamery už dávno nie je tak drahá záležitosť, ako pred niekoľkými rokmi. Kedysi stáli kamery do auta ťažké stovky eur. Ako je to dnes? A aká je kvalita lacných kamier? V ďalšej časti seriálu Auto v Kelly sme porovnali tri cenovo rozdielne modely. Z ponuky známej siete predajní nielen autopríslušenstva Autokelly sme si vybrali 3 autokamery.

Porovnali sme tri čierne skrinky:
najlacnejšiu autokameru za necelých 33 €, stredne drahú za 73 € a drahšiu za 160 €.

Výsledok porovnania hovorí jasne, priplatiť sa vyplatí


Najlacnejšia kamera síce niečo zaznamená, no len za pekného počasia. V noci je absolútne nepoužiteľná a podľa nás zbytočná. Druhá kamera v teste preukázala staré známe: stačí priplatiť a máte použiteľného pomocníka záznamov nielen cez deň, ale aj v noci. Je to zlatá stredná cesta a jej kúpu odporúčame. Najdrahšia kamera síce stojí dvojnásobok stredne drahej a až 5-násobok najlacnejšej, ale ponúka najlepšie záznamy a obzvlášť v poslednej dobe obľúbený prijímač signálu GPS. Vďaka nemu budete mať prehľad o vašej rýchlosti v prípade dokazovania viny. Či potrebujete aj tieto dáta je na vás, my by sme ju brali.

Porovnanie kamier do auta z roku 2021 vytvorili redaktori TEST magazínu 

HD kamera BDVR04

Plusy: malé rozmery, jednoduchá manipulácia a vkladanie karty, pevná konštrukcia, cena.
Mínusy: nerobí HD záznam, nepoužiteľné zábery v tme aj za svetla, len anglické menu.
Výsledná známka: 4
Cena: 33,9 €
 


HD Beng Beg 2

Plusy: kvalitný záber cez deň aj v noci, dobrý pomer cena/výkon, jednoduchá manipulácia.
Mínusy: zložité ovládanie, krehká konštrukcia.
Výsledná známka: 2
Cena: 72,63 €
 


Truecam A5S s GPS

Plusy: najkvalitnejší obraz vo dne aj v noci, jednoduché ovládanie, množstvo nastavení, zvukové upozornenia, GPS, 2 adaptéry na sklo pre dve rôzne autá.
Mínusy: vyššia cena, krehká konštrukcia, zlá manipulácia s microSD kartou.
Výsledná známka: 1-
Cena: 159 €