Ako spoznať, či bolo auto zatopené? Zápach, vlhkosť a plesne v interiéri, zvyšky blata pod sedačkami, krytom palivového čerpadla alebo na zväzkoch káblov od elektroinštalácie.

Po tohtoročných povodniach v zahraničí je musíte byť opäťn a pozore pred zatopenými autami. Či bolo vozidlo zaplavené, najlepšie odhalí odborník.

Z interných prieskumov spoločnosti AAA Auto vyplýva, že sa u predajcov dovážaných áut a v inzercii začínajú objavovať vytopené autá po záplavách v zahraničí. Pred kúpou ojazdeného vozidla si preto všímajte najmä charakteristický zápach plesne a vlhkosti v interiéri. „Veľa ľudí sa snaží tento zápach maskovať veľkým počtom osviežovačov alebo vonných stromčekov. U takýchto vozidiel sa tiež môžu vyskytovať zvyšky blata, napríklad pod sedačkami alebo pod krytom palivového čerpadla, ktoré sa u väčšiny áut nachádza pod zadnými sedačkami,“ uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka AAA Auto. Zároveň dodáva, že zvyšky blata sa dajú nájsť aj na zväzkoch káblov elektroinštalácie a pod čalúnením.

Pri kúpe jazdeného auta pamätajte na to, že ak je príliš lacné, bude to mať svoj dôvod, ktorým nemusí byť len zatopenie. Pred podpísaním zmluvy radšej obetujte pár eur a zoberte so sebou na obhliadku odborníka alebo navštívte kvalitný servis.

Auto, ktoré utrpelo poškodenie v rámci povodní, je teoreticky ešte schopné prevádzky. Ale ak bola zasiahnutá elektroinštalácia, môže to mať vplyv na funkčnosť mnohých systémov vozidla vrátane tých bezpečnostných. Ďalším nebezpečenstvom môže byť korózia dôležitých častí brzdového systému ale aj nosných častí automobilu. „Užívanie takéhoto automobilu je preto vždy rizikové. Aj keby išlo o veľmi výhodnú ponuku, neodporúčame také auto kupovať,“ uzavrela Karolína Topolová.

 

Pri kúpe jazdeného auta pamätajte na to, že ak je príliš lacné, bude to mať svoj dôvod, ktorým nemusí byť len zatopenie. Pred podpísaním zmluvy radšej obetujte pár eur a zoberte so sebou na obhliadku odborníka alebo navštívte kvalitný servis. Predajca, ktorý nič neskrýva, sa prehliadke v servise brániť nebude. Odborníci vám auto prezrú a odhalia prípadne nedostatky a určia náklady na opravu. Pri kúpe jazdeného auta nešetrite na nesprávnom mieste.