Avšak, riziko na lak neošetrenej karosérie kvalitným voskom číha v podobe hmyzu nachytaného na diaľnici a okresných cestách. Pokiaľ niekoľko dní jazdíte so "zmuškovaným autom" na horúcom, napríklad jadranskom slnku, aj po dôkladnom umytí ostanú v laku škvrny po hmyze. Je to spôsobené agresívnym zložením tela týchto lietajúcich živočíchov v spojení s priamym slnkom (téme hmyz a vtáčie exkrementy na karosérii sme sa venovali v minulom článku).

Čo odporúčajú špecialisti z ručnej autoumyvárne KV Detail? Pokiaľ je auto extrémne zamuškované, ručnú autoumyváreň navštívte aj na dovolenke. Ak si nie ste istí kvalitou práce, alebo na vás prevádzka pôsobí odstrašujúco, riešením je samoobslužná autoumyváreň. Auto si prosto ošetrite sami. Najmä prednú časť od hmyzu.

Hmyz dokáže neošetrenú karosériu trvalo poškodiť

Ak chcete predísť trvalému poškodeniu laku naleptaním, vrstvu hmyzu sa snažte z auta odstrániť čo najskôr, v priebehu niekoľkých hodín. Nechať neošetrené auto na priamom slnku niekoľko dní je mimoriadne nebezpečné...

Špecialisti z KV detailu tiež prízvukujú, že voskovanému autu odstraňujte hmyz z prednej časti iba tlakom z wapky, alebo v kombinácií so šampónom. Vyhnite sa odstraňovačom hmyzu, ktorý odstráni (alebo oslabí) vosk.

Tip 1  

Navštívte samoobslužnú umyváreň kde majú demineralizovanú vodu, aby ste sa vyhli vodnému kameňu, ktorý dokáže na priamom slnku vzniknúť za pár minút (najmä na čiernych lakoch, ktoré majú vyššiu teplotu).

Čomu sa rozhodne vyhnúť? Kefovým umyvárkam na benzínových pumpách. Lak dokážu bez problémov poškriabať aj penové kefy, ktoré vydávajú za bezpečné. Stále ide o rotačný pohyb kief po laku...

Hmyz dokáže neošetrenú karosériu trvalo poškodiť

...výsledkom, ako v tomto prípade na novom BMW radu 7, môže byť nutnosť strojového leštenia karosérie, pretože fľaky po hmyze už nemožno umyť klasickým spôsobom.

Po návrate z dovolenky myslite na ďalšie "odmuškovanie" a navštívte KV Detail. Auto dajú do poriadku bezpečným a efektívnym spôsobom - rukavicami z ovčej vlny a pH neutrálnym šampónom. Základné umytie exteriéru ponúkajú od 12 eur.

Tip 2 

Lepší výhľad a viac bezpečnosti dokáže zabezpečiť voda do ostrekovačov Autoglym, ktorá má pH neutrálne zloženie (nenarušuje vosk). Podľa riedenia je možné ju použiť v lete aj v zime.