Spaľovací motor je srdcom každého auta a motorový olej v ňom pôsobí ako krv. Bez prúdenia krvi by srdce nemohlo fungovať a rovnako to je aj v prípade oleja, bez ktorého sa nezaobíde žiadny spaľovací motor. Preto intervalu, v ktorom motorový olej meníme, venujme maximálnu pozornosť.


Dobrá rada, kedy vymeniť olej, neexistuje. Záleží na podmienkach, v ktorých vaše auto jazdí a taktiež na tom, aký druh paliva používate. Ak máte auto na bio palivo, olej musí byť menený častejšie. V súčasnej dobe je vhodné vymeniť olej po asi 20 tisíc kilometroch. Samozrejme, že nie v každom prípade to tak musí byť. „20 tisíc kilometrov je presne definovaná horná hranica. Pokiaľ sa napríklad pohybujete častejšie po meste, mali by ste olej meniť po 10 tisíc najazdených kilometroch. Motorový olej totiž pôsobí doslova liečivo a výrazne predlžuje životnosť motora,“ hovorí Jindřich Krejčí, riaditeľ ProfiAuto pre Českú republiku a Slovensko.

Akú viskozitu voliť?

S výberom motorového oleja príliš neexperimentujte. Pokiaľ si nevie dať rady, riaďte sa odporúčaniami výrobcu, prípadne odborníkov v špecializovaných servisoch. Najdôležitejšia je viskozita oleja. „Podľa všeobecného pravidla platí, že pokiaľ jazdíte na krátke vzdialenosti s častými studenými štartmi, je lepšie zvoliť olej s nižšou viskozitou, naopak, pokiaľ budete jazdiť dlhšiu vzdialenosť, olej by mal mať vyššiu viskozitu. Každopádne najlepšie urobíte, ak sa pozriete do manuálu k vášmu autu, v ktorom nájdete vhodný typ oleja, prípadne sa opýtate v servise. Najlepšie v takom, v ktorom už máte pozitívnu skúsenosť,“ radí Marek Bochníček zo spoločnosti J+M autodiely. 

Nezabúdajte meniť aj filtre


Ak meníte motorový olej, nemali by ste zabudnúť taktiež na výmenu motorového filtra. Väčšina vodičov zabúda na to, že práve nevymenený olejový filter býva veľmi často príčinou problémov s motorom. Filter zachytáva nečistoty, rôzne častice opotrebovaného motora a ich pôsobením sa motor zanáša. Dôsledkom toho je zlá cirkulácia oleja. Problém nastáva pri tzv. „studenom štarte“. Motor sa nestihne zahriať, filter sa tým pádom upcháva, a tak motor beží na sucho. V dôsledku toho výkon motora rýchlo klesá a môže to viesť k porušeniu ostatných komponentov vo vašom vozidle. Podstatné je, aby ste nevyberali najlacnejšie náhrady filtrov, ktoré sú vyrobené z lacných materiálov alebo nemajú konštrukciu, ktorú odporúča výrobca vozidla. Tie v skutočnosti nie sú dostačujúce pre účinnosť motora. Motor sa ničí a aj keď jednorazovo ušetríte, tak v budúcnosti za opravu motora vynaložíte niekoľkonásobne väčšie finančné prostriedky.


Nenechajte sa oklamať nekalými praktikami v niektorých servisoch


Výmenu oleja a filtra rozhodne nepodceňujte. Súčasne platí, že čím častejšie budete vymieňať olej v aute, tým to bude pre vaše auto lepšie. Pokiaľ neviete, ako vybrať motorový olej, nebojte sa požiadať o radu odborníkov. Môže sa stať, že pokiaľ si napríklad kúpite v supermarkete lacnejší motorový olej kvôli šetreniu, môže to byť olej s inou receptúrou a zníženými prísadami, čo môže mať nežiaduce následky. Nedá sa tiež zabudnúť na problémy spôsobené chybami mechanikov a ľudským faktorom. Preto je lepšie všetko kontrolovať a počas výmeny oleja byť prítomný v dielni. Na olejoch sa šetriť nevypláca, životnosť vášho motora sa vďaka pravidelným výmenám predĺži a investícia vložená do kvalitných olejov sa vám niekoľkonásobne vráti.