Typové rady Porsche r2010

Typové rady Porsche r2010

Čo je typ?Typ, alebo typový rad definuje konštrukčný základ, teda podvozok/šasi, základná koncepcia pohonu, umiestnenie podstatných prvkov a základný charakteristický dizajn. Pokúsim sa to konkrétne a jasne vysvetliť na príklade značky Porsche. Aktuálne vyrábané typy sú Boxster, Cayman, 911, Panamera a Cayenne.

Model Porsche 911 neexistuje! Také auto sa nevyrába. Každý kúsok typového radu 911 je zároveň konkrétnym modelom. Jedným z 21, ktoré Porsche v typovom rade 911 aktuálne ponúka...
Porsche 911, typ 997 - modely a rozdiely

Porsche 911, typ 997 - modely a rozdiely

Čo je model?

Model je variáciou daného typu. Líši sa použitými motormi, prevodovkami, zmenou pohonu z jednej na dve nápravy, variáciami základného dizajnu, výbavami, ale aj zmenou karosérie. Stále však platí, že model, nech akokoľvek zmenený vychádza z istého základného typu.

Modely typu 911 sú: Carrera, Carrera S, Carrera Cabrio, Carrera S Cabrio, Carrera4, Carrera4 Cabrio, Carrera4S, Carrera4S Cabrio, GTS, GTS Cabrio, Targa4, Targa4S, Turbo, Turbo Cabrio, Turbo S, Turbo S Cabrio, Speedster, GT3, GT2, GT3 RS, GT2 RS.

Rovnako ako v prípade iných výrobkov, aj pri autách platí, že každý konkrétny výrobok je modelom daného typu. Povedané inak, konkrétna špecifikácia auta z neho zároveň robí model. Nerozumiete? Samotné Porsche 911 neexistuje. Také auto sa nevyrába. Robia ho ako jeden z vyššie uvedených 21 modelov. Teda každá 911-ka je zároveň konkrétnym modelom daného typu.

Existujú však aj prípady, a nie je ich málo, keď je model zároveň typom. To je vtedy, ak dané auto robia v jednej verzii. Teda s jedným motorom, jedným druhom pohonu, jednou verziou karosérie atď. Skvelý príklad je Carrera GT.

Porsche Carrera GT sú dva v jednom. Nie len, že je to roadster i kupé, ale tiež typ a model zároveň

Porsche Carrera GT sú dva v jednom. Nie len, že je to roadster i kupé, ale tiež typ a model zároveň

Verím, že to je dostatočne jasné, zrozumiteľné a dozvedeli ste sa niečo nové. V mojich článkoch totiž medzi pojmami typ a model rozlišujem. Bolo by fajn, keby sme si lepšie rozumeli :)