Len dvojkilometrová rýchlostná cesta R5 prepojí štátnu hranicu s ČR s diaľnicou D3, ktorá vedie medzi Žilinou a poľskou hranicou. Úsek bude začínať pri obci Svrčinovec a končiť bude na hraničnom prechode Svrčinovec / Mosty u Jablunkova, kde sa R5 napojí na cestu I/11 vedúcu do mesta Hradec Králové.

 

Predbežné plány NDS hovoria o začatí výstavby už v tomto roku. Súťaž o zhotoviteľa však ešte ani len nezačala.

Na medzištátnom prepojení sa dohodli vlády Slovenska a Českej republiky. Nové prepojenie má významne obmedziť tranzitnú dopravu, ktorá prechádza centrom obce Svrčinovec. Predbežné plány NDS hovoria o začatí výstavby už v tomto roku. Súťaž o zhotoviteľa však ešte ani len nezačala. Reálnejší je preto neskorší dátum. Presné parametre cesty majú dohodnúť slovenskí diaľničiari s českou stranou. Cesta môže mať napokon len dva pruhy. S výstavbou chce NDS začať do konca roku 2020.


Rýchle prepojenie českej hranice so Žilinou však bude hotové až po dostavbe diaľnice D3. V procese realizácie je zatiaľ len úsek Žilina, Strážov – Žilina, Brodno (4,25 km). Stavebná spoločnosť má odovzdať úsek v roku 2017. Zároveň prebieha súťaž na výstavbu úseku Čadca, Bukov – Svrčinovec (5,67 km). 

 

Rýchlostná cesta R5 a diaľnica D3 prepojí Žilinu s ČR.

Prehľad diaľnic a rýchlostných ciest, ktoré pribudnú v roku 2016:


R2 Ruskovce - Pravotice, ľavý pás (9,56 km)


R2 Zvolen, východ - Pstruša (7,85 km)


D3 Svrčinovec - Skalité, pravý pás (12,28 km)