Od budúceho roku bude k dispozícii nová služba pre motoristov, vďaka ktorej si budete môcť zistiť „reálne“ emisie a spotrebu automobilov. Analytická spoločnosť Emissions Analytics, ktorá sa špecializuje na testovanie spotreby a emisií vozidiel, uverejní v roku 2016 dáta k viac ako tisícke otestovaných áut podľa reálnych výsledkov z premávky. Podobné merania adaptuje Európska únia v roku 2017.

 

„Emissions Analytics chce očistiť trh od emisných škandálov a nereálnych údajov o spotrebe“

Spoločnosť Emissions Analytics získava dáta o spotrebe a emisiách priamo v premávke vďaka prenosnému meraciemu zariadeniu. Každé otestované vozidlo pracovníci ohodnotia. Výsledky budú odlišné od súčasného cyklu NEDC. Výrobcovia automobilov sa dnes riadia výsledkami nereálnej normy NEDC.


Emissions Analytics chce poskytnúť výsledky testov širokej verejnosti, ale aj výrobcom. Autá hodnotí na základe emisií CO2, NOx, uhľovodíkov a iných. Spoločnosť chce databázou reálnych hodnôt emisií a spotreby „vrátiť pravdu na cesty“. V dnešnej dobe emisných škandálov a absolútne nedosiahnuteľných hodnôt spotreby chce Emissions Analytics zároveň nastaviť zrkadlo samotným automobilkám. Manažéri dúfajú, že výsledky prinútia výrobcov vozidiel konať a prehodnotiť ich plány na zníženie spotreby. Tie totiž častokrát fungujú len na papieri. Zoberte si systémy ako štart-stop systém, či kontroverzné downsizované motory. 


Reálne výsledky spotreby a emisií majú pomôcť aj spotrebiteľom pri výbere automobilu. Niektorí ocenia úsporné auto, iní zase ekologické auto. Tam, kde už roky zlyháva Európska únia, chce situáciu riešiť súkromná firma.


Oceníte informácie o reálnej spotrebe automobilu pri nákupe auta?

 

Zdroj: autoexpress, emissionsanalytics