Obyvatelia susedného Rakúska sa počas uplynulého víkendu „nezobudili“ s úsmerom na tvári. Ceny na čerpacích staniciach tam totiž výrazne stúpli smerom nahor zavedením novej uhlíkovej dane. Mnohí preto tankovali už v piatok. Nebýva to zvykom, ale Slovensko našťastie napreduje opačným, presnejšie povedané pozitívnym smerom. Od rekordných cien benzínu a nafty sme sa dopracovali k cenám citeľne prijateľnejším pre motoristov, hoci tieto sú stále ďaleko od priemerných úrovní z minulých rokov.

Ako sme na tom dnes?

TOPSPEED.sk sa začiatkom októbra 2022 pozrel na aktuálne ceny na slovenských čerpačkách s nasledovným výsledkom: priemerná cena nafty bola na úrovni 1,77 eura za liter, zatiaľ čo v prípade benzínu to bolo 1,65 eura za jeden liter. Číslo vzniklo spriemerovaním cien palív na troch najväčších značkových čerpacích staniciach, ktoré sme navštívili v širšom centre Bratislavy, takže v rámci SR samozrejme počítajte s istými odchýlkami.

V praxi sme svedkami toho, že sme sa odpútali od historických cenových maxím a poklesol i rozdiel medzi cenou benzínu a nafty. Aj naďalej však diferencia ostáva citeľná – aktuálne 12 centov. Analytici očakávajú dobré správy pre ľudí na Slovensku v období pred Vianocami. „Čoskoro uvidíme benzín pod 1,60 eura,“ predikujú odborníci z iniciatívy Dáta bez pátosu.

Rozdiel medzi cenami benzínu a nafty na Slovensku poklesol.

Ruská ropa ide vlastnou cestou

Cena ruskej ropy je na ročnom minime. Takto nízko bola len koncom apríla a v strede augusta. Inak Rusi na rope zarábali obrovské peniaze,“ vysvetľujú kontext analytici Dáta bez pátosu.

V období pred začiatkom vojny na Ukrajine kopírovala ruská ropa Ural približne cenový vývoj ropy Brent – s väčšími či menšími odchýlkami. Po tom, ako vypukol ozbrojený konflikt na Ukrajine, sa však situácia otočila. „Po napadnutí Ukrajiny sa vyvinul nový fenomén, a to je rozdiel voči iným ropám. Narástol až na 35 USD a v percentuálnom vyjadrení bol okolo 20 až 30 percent,“ uvádzajú Dáta bez pátosu.

Dnes sa cena ruskej ropy Ural pohybuje nad hranicou 60 amerických dolárov za barel. Jej cena pritom v období po vypuknutí vojny na Ukrajine presiahla aj úroveň 90 USD. „Vzhľadom na dostatočnú ponuku vo svete a relatívne nízky dopyt po rope, by sa Brent (referenčný typ ropy zo Severného mora, pozn. red.) mal udržať pod 100 USD za barel a ruský Ural okolo 65 až 75 USD. Prípadne by mali ísť ešte nižšie,“ očakávajú analytici.

Ako zdôrazňujú Dáta bez pátosu, práve cena 60 amerických dolárov je hraničná pre mnohé ruské ložiská, aby vôbec boli ziskové. Keď bude cena ruskej ropy ďalej klesať, spolu s ňou sa dramaticky znížia aj príjmy pre Rusko plynúce z predaja ropy.

Krajina to však ekonomicky v rozpočte pocíti až neskôr, keďže rozdiel medzi dodaním ropy a zaplatením faktúry je zhruba mesiac až dva. „Také sú doby splatnosti. Pre Rusko prídu nižšie platby v predvianočnom čase,“ uzatvárajú analytici.

Dáta bez pátosu dopĺňajú, že pre ceny na čerpacích staniciach bude dôležitý aj vývoj výmenného kurzu eura – ten je aktuálne na úrovni 0,98 USD za 1 euro. Ropa sa pritom obchoduje typicky v amerických dolároch a slabšie euro znamená zvýšený nápor na to, aby ceny na čerpacích staniciach stúpali.

zdroj: Dáta bez pátosu, foto: Depositphotos