Toyota Mirai opäť prekvapuje. Po správe, že jej majitelia tankujú v USA palivo zdarma, prišla ďalšia zaujímavosť spojená s týmto vodíkovým autom. Experimenty automobilky ukazujú, že voda z výfuku Toyoty je normálne pitná! Laboratórne testy mal na starosti Seiji Mizuno a ten zistil, že: „Oproti vode z kohútiku je kyslejšia, ale na druhú stranu obsahuje menej organických nečistôt ako bežné kravské mlieko.“

Keď sa nad tým zamyslíme, nie je sa čomu čudovať. Vodná para vzniká zlučovaním kyslíka a vodíka v útrobách automobilu. Preto by na nej nemalo byť nič zdraviu škodlivé. Okrem toho v automobile neprichádza do kontaktu so žiadnymi ďalšími chemikáliami. Kvalitu vody ovplyvňuje najmä nasávaný vzduch. Takže pokiaľ budete jazdiť Toyotou Mirai v Tatrách, teoreticky môžete piť priamo z výfuku. Ale pokiaľ jazdíte v Bratislave, asi by som to neskúšal :-).

Voda z Toyoty Mirai obsahuje menej organických nečistôt ako bežné kravské mlieko.

Toyota neodporúča pitie vody z výfuku, nech už jazdíte kdekoľvek. Proces ju totiž nesterilizuje a ani inak neupravuje. „Na niektorých miestach na svete môžu byť vo vzduchu prítomné mikroorganizmy napr. E.cola, ktoré sú zdraviu nebezpečné. Nikdy si nemôžete byť istí, aká je kvalita nasávaného vzduchu.“ Dodáva Mizuno.  

Kvalitu vody ovplyvňuje najmä nasávaný vzduch. 

Ale ako táto voda chutí? Aj keď testy prebehli v čistom prostredí laboratória, v Toyote túto vodu nikto neochutnával. Chemickým rozborom prišli na to, že voda je mierne kyslá a pH sa pohybuje na hodnotách 5 až 6. Aby ste si to vedeli predstaviť, také pivo je ešte kyslejšie a jeho pH má hodnoty 4,2-4,6.

 

Zdroj: autonews.com, autoforum.cz