Toyota nedávno ohlásila svoj návrat do WRC, ktorý má naplánovaný na sezónu 2017. Bude sa tak snažiť nadviazať na úspechy, ktoré tím Toyoty dosahoval až do konca 90-tych rokov. Mnohí si ešte určite pamätáte stroje ako Celica GT-Four, alebo Corolla WRC a s nimi boli spojené mená Juha Kankkunen a Carlos Sainz. 

 

 

 

Značka stopla svoje účinkovanie v seriáli WRC v roku 1999 a sústredila sa na vstup do F1. Po nevýrazných výsledkoch v najprestížnejších okruhových pretekoch sa teraz Toyota vracia do najprestížnejšieho šampionátu rely. Okrem spestrenia štartového poľa však toto rozhodnutie prinesie aj nový hot hatch. Súťažný špeciál bude totiž postavený na báze novej generácie Yarisu, ktorý príde na trh budúci rok. Automobilka pri tejto príležitosti predstaví aj ostrú produkčnú verziu Yarisu.

Pri príležitosti návratu do WRC postaví Toyota sériový Yaris s 238 koňmi a samosvorom.

Toyota prerušila svoje účinkovanie vo WRC v roku 1999 s Corollou. Nadviazať chce v roku 2017 s Yarisom.

Zatiaľ, čo súťažná verzia dostane pod kapotu prepĺňaný 1,6 litrový štvorvalec s výkonom cez 224 kW (305 k), sériový model by si podľa prvých správ mal "vystačiť" so 175 kW (238 k) a 350 Nm. Pod kapotou totiž bude mať turbom prepĺňaný 2,0 litrový benzínový štvorvalec s označením 8AR-FTS. Automobilka ho nedávno predstavila v Lexuse NX 200t. Spojený bude so 6-stupňovou manuálnou prevodovkou a krútiaci moment pôjde, na rozdiel od súťažného špeciálu, iba na prednú nápravu. Podľa prvých správ by však mohla dostať samosvorný diferenciál. Pravdepodobne však pôjde, podobne ako v prípade Citroënu DS3 Racing, alebo VW Polo R WRC, iba o limitovanú sériu 2 500 kusov. Rovnako podobná by mala byť aj cena na hranici 34 000 €.