USA má za sebou v novom tisícročí niekoľko automobilových afér a škandálov. Na každú z nich sme sa v Európe pozerali z diaľky. Či už megaproblém so stovkami tisícov nekvalitných airbagov japonskej spoločnosti Takata, ktorá bola dodávateľom nie len japonským fabrikám v USA, ale aj americkým značkám. Alebo roky vedome neriešený problém koncernu GM s chybnými skrinkami zapaľovania, ktoré sa svojvoľne vypínali, auto deaktivovali a stáli už viac než 100 zbytočných obetí nevysvetliteľných autonehôd. Alebo problém Toyoty, ktorej autá vraj svojvoľne zrýchľovali a stávali sa neovládateľnými. Nehovoriac o kontrolovanom krachu spoločnosti GM a jej znovuzrodení odpísaním miliónových dlhov, akoby sa nechumelilo. Veď šlo o kľúčového zamestnávateľa a pýchu americkej industrie. Čo tam, že vďaka tomu je Detroit mestom duchov s neskutočnou kriminalitou a platobnou neschopnosťou? Čo tam, že donedávna jedno z najbohatších miest ameriky skrachovalo? 

 

 

Prosto USA toho má za sebou za ostatných 15 rokov viac než dosť. Teraz sa to celé trochu obráti. Teda dúfam, že len trochu. Lebo keď má problém Volkswagen, má problém Nemecko. A aj keď to nepíšem rád, keď má problém Nemecko, má (môže mať) problém aj Slovensko, alebo značná časť Európy. Nie, nemajte obavy, nestáva sa zo mňa bulvárny lovič senzácií, ani nemaľujem čierneho petra na plot. Prosto mám trochu obavy. Nemecko dostáva tento rok ranu za ranou a to nie je dobré. Za niektoré (ako za túto) si môže samo. Ostatným veľmi nerozumiem. Ranou je, že dnes ráno po otvorení akciových búrz pádom klesli pre škandál s podvodmi kontroly emisií motorov TDI v USA akcie VW o celých 20%! Vyjadrené v sume, VW je dnes o celých 15 miliárd Eur menej hodnotná firma, ako bola v piatok. Napálení musia byť hlavne akcionári. Nik iný, zatiaľ. Ja len dúfam, že tento prúser ustojí najväčšia európska automobilka aspoň tak, ako ustáli v USA všetky hore spomínané.

 

 

Nechápte ma zle, nechcem manažment VW obhajovať. Určite si zaslúži riadne vyšetrenie, postih a vyvodené dôsledky. No modlím sa, aby sa to celé nevymklo zdravému rozumu a nespôsobilo to zbytočne násobne rozsiahlejšiu katastrofu, než je adekvátne. Lebo to sa nám v modernej spoločnosti, kde má každý rovnako dôležitý a silný hlas, v ostatnom čase darí viac než je zdravé. Stratiť hlavu a riešiť veci nerozvážne. To je všetko.