CEO Volkswagenu, Martin Winterkorn, odstúpil po takmer dekáde vo vedení automobilky, keď sa prevalila aféra podvádzania pri emisných kontrolách v USA. „Volkswagen potrebuje nový štart,“ povedal Winterkorn v dnešnom vyhlásení. „Svojou rezignáciou uvoľňujem cestu na nový štart. Robím to v záujme spoločnosti, nie som si vedomý pochybenia na mojej strane.“

Dramatický pád fabriky z výslnia začal v piatok odhalením, že nemecká spoločnosť vybavila dieselové autá softvérom, ktorý podvádza pri emisnej kontrole a klamali o tom aj EPA (Environmental Protection Agency). 68-ročný CEO sa za aféru ospravedlnil, no nevydržal na svojom poste, keď akcie firmy klesli behom dvoch dní o 40% a rástol aj tlak zo strany nemeckej vlády.

Martin Winterkorn odstúpil z postu CEO automobilky Volkswagen. Hovorí, že to robí pre spoločnosť a nie je si vedomý pochybenia na jeho strane.

Dozorná rada automobilky sa bude zaoberať nástupcom Winterkorna počas piatkového zasadnutia. Kandidátmi na post CEO sú Matthias Mueller, šéf Porsche, ktorý má za sebou podporu rodiny Porsche a Herbert Diess, ktorý nedávno prišiel z BMW. Mueller má prehľad o koncerne a vie, čo by mohlo priniesť skupine Volkswagen zisk. Diess, ktorý prišiel len v júli, pomohol BMW v čase krízy ušetriť miliardy eur.

Prioritou nového CEO bude dostať automobilku z dna opäť na miesto, kam patrí. Bude sa musieť pozrieť na problém so súčasnými dieselovými motormi, ktoré má v súčasnosti namontovaných asi 11 miliónov áut po celom svete, to je viac ako Volkswagen predá za jeden rok. Automobilka v utorok vyčlenila 6,5 miliardy eur na pokrytie prípadných nákladov.

Zdroj: bloomberg.com