Pátranie funguje zatiaľ iba na národnej úrovni SR a ČR. Rieši sa aj Maďarsko, Rakúsko a Nemecko. Skupina za informácie o kradnutých autách poskytuje finančné odmeny! 

Nedalo mi to, a tak som pred pár dňami oslovil administrátora stránky, aby som sa o stránke a ich záujmoch dozvedel viac. 
 
FB stránka ako taká funguje na rovnakom princípe, ako každá iná. Na čo sú však administrátori právom hrdí je aplikácia - HAKA Systém
 
HAKA systém
Pripomínam vám to skratku NAKA? Aj mne... Samotná skratka však vznikla z názvu FB skupiny. Za prvý týždeň si apku na Android stiahlo 3430 užívateľov, na iOS za 24 hodín 1139 užívateľov. 
 
 
 
Ako apka pracuje? 
Ľudia sú podozrievaví a zvedavý od prírody. Aktuálne ste nemali veľa možností, ako zistiť, či je auto v pátraní alebo nie. Jediné čo vám ostávalo bolo volať 158čku. Táto aplikácia pracuje rýchlo a vďaka úzkej spolupráce so štátnymi orgánmi údaje sú hodnoverne. V prípade že potrebujete, alebo chcete zistiť či je vozidlo kradnuté, jednoducho zadáte EČV alebo VIN číslo, ktoré je umiestnené v novších vozidlách pri ráme čelného skla.  Aplikácia vyšle správu na server MVSR ... Pokiaľ sa EČV alebo VIN nenachádza v databáze MVSR ako hľadané, ide rovnaký dotaz na MVČR! Pokiaľ sa nenachádza ani tu aplikácia sa pripojí na STK stiahne dáta k danej EČV a vozidlu a dôjde správa že EČV alebo VIN je v poriadku . Tento výsledok je v zelenej farbe.
 
 
 
Vozidlo hľadané - kradnuté  
Pokiaľ sa EČV alebo VIN nachádza v databáze MVSR alebo MVČR ako hľadané, aplikácia stiahne dáta z STK a objaví sa hláška volajte políciu. Tato hláška je červenej farby!  Tu môže nastať že je vozidlo buď kradnuté lebo boli ukradnuté EČV z vozidla ... Preto máte k dispozícii ďalšie dáta ako je VIN a popis vozidla ... Každopádne zavolajte políciu ona vozidlo preverí ... Prípadne kontaktujte pohotovosť skupiny 0940703802 ktorá preverí dane oznámenie tiež.
 
 

FB stránka ako taká funguje na rovnakom princípe, ako každá iná. Na čo sú však administrátori právom hrdí je aplikácia - HAKA Systém, ktorá vznikla vďaka činnosti šikovných programátorov, na ktorých činnosť prispeli členovia FB skupiny. 

HAKA systém

Pripomína vám skratku NAKA? Aj mne... Samotná skratka však vznikla z názvu FB skupiny. Za prvý týždeň si apku na Android stiahlo 3430 užívateľov, na iOS za 24 hodín 1139 užívateľov. 

Ako apka pracuje? 

Ľudia sú podozrievaví a zvedaví. Aktuálne ste nemali veľa možností ako zistiť, či je auto v pátraní, alebo nie. Jediné, čo vám ostávalo, bolo volať 158čku. Táto aplikácia pracuje rýchlo a vďaka úzkej spolupráci so štátnymi orgánmi sú údaje hodnoverné. V prípade, že potrebujete, alebo chcete zistiť, či je vozidlo kradnuté, jednoducho zadáte EČV alebo VIN číslo, ktoré je umiestnené v novších vozidlách pri ráme čelného skla. Aplikácia vyšle správu na server MVSR...

Pokiaľ sa EČV alebo VIN nenachádza v databáze MVSR ako hľadané, ide rovnaký dotaz na MVČR. Pokiaľ sa nenachádza ani tu, aplikácia sa pripojí na STK, stiahne dáta k danej EČV a vozidlu a dôjde správa, že EČV alebo VIN je v poriadku. Tento výsledok je v zelenej farbe.

Vozidlo hľadané - kradnuté  

Pokiaľ sa EČV alebo VIN nachádza v databáze Ministerstva vnútra SR alebo Ministerstva vnútra ČR ako hľadané, aplikácia stiahne dáta z STK a objaví sa hláška volajte políciu. Tato hláška je červenej farby! Tu môže nastať, že je vozidlo buď kradnuté, alebo boli ukradnuté EČV z vozidla. Preto máte k dispozícii ďalšie dáta, ako je VIN a popis vozidla. Každopádne, zavolajte políciu, ona vozidlo preverí. Prípadne kontaktujte pohotovosť skupiny 0940 703 802, ktorá preverí dané oznámenie tiež.

Aplikácia vznikla aj vďaka členom FB skupiny. Je majetkom každého, kto prispel!

Spolupráca s PZ SR

Oficiálna spolupráca PZ SR a občianskej iniciatívy Hľadá sa auto - krádeže automobilov, bola pred týždňom schválená. Prebehlo stretnutie s policajným viceprezidentom gen. JUDr. Ľubomírom Ábelom. Tento týždeň sa odohrá ďalšie stretnutie, kde budú o.i. prítomní aj riaditelia jednotlivých útvarov PZ SR, ktorých sa trestná činnosť majetkovej povahy priamo týka a zaoberajú sa ňou.

Pri krádeži auta rozhodujú minúty. Čím viac ľudí vie, tým je to prospešnejšie. Niekedy rozhodne obyčajná náhoda. 

Iniciatívu týchto pár ľudí, či už programátorov, alebo administrátorov chválim a členov oceňujem. Chce to množstvo energie, času a v neposlednom rade aj peňazí. Zmyslom je spájať ľudí, ktorí si môžu byť nápomocní. Systém ako taký nie je zlý. Pracuje však len na úrovni národných pátracích systémov (zatiaľ SR a ČR). Chcelo by to však vybudovať spoluprácu na nadnárodnej úrovni - napr. Interpol, kde je evidencia kradnutých áut tiež. Keby sa tieto údaje podarilo zozbierať, alebo získať k ním prístup, tak by táto aplikácia bola bezkonkurenčná! Držíme palce.