Kto je kráľ hot-hatchov? Ak sa na to pozrieme z pohľadu výkonu, tak titul putuje jednoznačne do Nemecka. Najsilnejším hatchom súčasnosti je modernizovaný Mercedes A45 AMG. Pod kapotou mu bije 2,0 litrový turbomotor s výkonom 280 kW (381 koní) a 475 Nm. Rival z Ingolstadtu, Audi RS3, má „len“ 270 kW (367 koní) a 465 Nm. No ponúka ho z 2,5 litrového 5-valca. Rozdiel 14 koní je pri týchto výkonoch zanedbateľný. Navyše ide o papierové hodnoty a tie sa občas od reality líšia. Tak kto je rýchlejší?

 

Na papieri víťazí Mercedes, ktorý dokáže zrýchliť na stovku o 0,1 sekundy skôr ako Audi. No ak chcete vidieť, čo tieto autá dokážu, musíte s nimi jazdiť ďaleko za touto hranicou. Video z autobahnu naznačuje, že kone nie sú všetko. AMG napriek vyššiemu výkonu pri akcelerácii stráca. No pri teste pružnosti v nízkych otáčok naopak dominuje stroj zo Štuttgartu.


Dynamika je jedna vec, a čo zvuk? Obe autá majú príplatkové výfuky, no v tomto prípade jednoznačne platí, že počet valcov ničím nenahradíš. RS3 miestami dokonca pripomína dravý zvuk vidlicového desaťvalca. V interiéri je prekvapivo výraznejší zvuk Mercedesu. Kabína Audi zvuk viac filtruje a vnútri je teda menej chuligánske auto.
Ktoré auto znie podľa vás lepšie?


V blízkej budúcnosti bude tejto „neohrozenej“ dvojici šliapať na krk Ford Focus RS a BMW M2.