Bernie Ecclestone je veľmi šikovný, aj keď pre viaceré názory či rozhodnutia kontroverzný obchodník. Je a navždy ostane otcom seriálu Formula 1, ktorý v priebehu 60. a 70. rokov dostal z priemernej úrovne vtedy bežnej úrovne automobilových pretekov na úplný vrchol, na miesto, pre ktoré sa F1 už 3 dekády oprávnene označuje kráľovnou motoršportu. Bol to práve Bernie, kto priniesol seriál Formuly 1 do Ruska. 

Bernie Ecclestone nikdy nebol ani veľmi obľúbený, ani populárny. No je fakt, že práve jeho vizionárske vnímanie budúcnosti v tomto motoršporte prinieslo mnohé dôležité rozhodnutia, bez ktorých by F1 nebola ako je dnes. Napriek tomu, že jej už niekoľko rokov nevládne, to aká je, ako funguje a ako vyzerá je hlavne jeho zásluha. Začiatkom 70. rokov sa stal šéfom živoriaceho tímu Brabham, objavil génia Gordona Murraya vďaka ktorého schopnostiam v pozícii technického šéfa tímu sa o necelých 10 rokov stal tím v rokoch 1981 a 1983 majstrom sveta. Bernieho význam pre F1 rástol natoľko, že začal šéfovať asociácii konštruktérov F1 známej ako FOCA.

Neskôr s nástupom televízie zriadil FOA (Formula One Administration), ktorá udeľovala práva a určovala poplatky za priame prenosy pretekov F1. Vďaka týmto rozhodnutiam je dnes Bernie jedným z najbohatších mužov planéty. Gordon Murray potvrdí, že Bernie od začiatku bojoval za väčšiu bezpečnosti monopostov, tratí a jazdcov. 

Napriek tomu, že Bernie už na F1 nemá priamy dosah, z pochopiteľných dôvodov ju stále komentuje a médiá mu dávajú priestor. Jeho najnovšie vyjadrenie je jedno z najkontroverznejších. Týka sa agresie voči Ukrajine a sankcií, ktoré v rôznych oblastiach a sférach na Rusko uvaľuje väčšina krajín sveta. Bernie Ecclestone spochybňuje správnosť rozhodnutia vyradiť VC Ruska nie len z tohoročného kalendára F1, ale ukončenie spolupráce s promotérom pretekov F1 v Rusku, ktoré sa tu mali konať podľa kontraktu do roku 2025. FIA s týmto krokom iniciovaným jazdcami F1 najprv váhala. Neskôr nasledovala rozhodnutie IOC (International Olympic Commitee), ktorá skôr rozhodla vyradiť všetkých Ruských a Bieloruských športovcov z medzinárodných podujatí vrátane futbalových UEFA a FIFA. K situácii sa vyjadril kontroveriou jemu vlastnou:

"Pokiaľ viem, v Rusku žiadna vojna nie je. Keby sa preteky konali, boli by rovnaké ako vždy." uviedol Bernie pragmaticky a bez emócií. K tomu navyše dodal: "Myšlienka, že Rusko poškodíte zákazom športových podujatí je nezmysel. Putin s tým nemá žiaden problém." Nuž je fakt, že Vladimíra v tejto dobe trápia omnoho väčšie problémy než je rušenie podujatí v oblasti športu, alebo kultúry. Samotného šéfa Kremľa tieto kroky zásadne netrápia. Ale to ani nemajú. Majú celkom inú úlohu a cieľ. Dať na všetkých úrovniach na javo, že táto vojna je neakceptovateľná. Pre agresiu voči Ukrajine sa rozhodli národné motoršportové asociácie v Británii, že na ich podujatiach nebudú môcť štartovať Ruskí jazdci. Austrália zvažuje rovnaké kroky.

zdroj: speedweek.com