Toto nebude klasický report z akcie, ktorej ste sa možno mnohí zúčastnili osobne. Toto je pocta mladému talentu, ktorý prekvapil nie len drifterov, ale aj porotcov a divákov. Vlastne, to správne slovo som použil už vyššie. Tomáš sa postaral o senzáciu. Vybúchať s najslabším autom v kvalifikácii 39 skúsených jazdcov z 5 krajín je taká pecka, že doteraz nechápavo krútim hlavou.

Tomášova "sériová" M3 E46 bola s 343 koňmi nie len "najslabším" autom 
štartovného poľa, no stavil by som sa, že nik z jeho 38 protivníkov nedriftuje kratšie, a nemá našmýkané menej, ako tento mladý košičan.
 

Ak hovorím mladý, myslím to vážne. Tomáš má len 22 rokov. Otvorene, stoja mi všetky chlpy (aj tie oholené), keď vidím, čo s prakticky sériovou M3 E46 dokáže. Okrem sponzorského polepu má totiž upravené len rejdy, pre väčší uhol vytočenia kolies, hydraulickú ručnú brzdu a vybratý pôvodný sériový interiér. K tomu pre bezpečnosť vmontovaný rám. Fakt nič viac. Napriek tomu na body prísnej poroty pobije autá, z ktorých ani jedno nemalo menej než 400 koní a nejedno oveľa menšiu hmotnosť!

Tomas BATORY BMW M3 E46 drifting SlovakiaRing

Tomáš BÁTORY bol prekvapením dňa. Čo prekvapením? Doslova drift hrdinom!

Ale poďme postupne. Tomáša poznám už pár rokov. Je to partizán. Rozpráva len v sebeobrane. To, že má frajerku vlastne nechápem. Čo viem, baby chcú zábavných, akčných a komunikatívnych chalanov. No keby som len z polovice dokázal tak driftovať ako mlieť hobou, obdivuje on mňa, nie ja jeho :)

Tomáš - obrovský fanúšik, nie len áut, ale hlavne motoršportu, mi ako kľúčový traťový komisár chodieval v rokoch 2011 a 2012 pomáhať realizovať preteky AutoSlalom v Bardejove a Prešove. Predstavujem si, že väčšina chalanov berie brigádu pre zárobok a zaujímavú akciu na sledovanie. Netušil som, že Tomášovi duša za jazdením na pretekoch piští natoľko, že je ochotný obetovať prakticky všetko, len nech sa nemusí iba pozerať. Netrvalo dlho, kúpil si BMW E36 Coupé a nevymeškal žiadnu príležitosť dať jej v hobby pretekoch v okolí Košíc do rebier. Častý kontakt s iným pánom volantu, Norom Kováčikom a jeho podmanivej argumentácii, že všetci potrebujú veľké M Tomáš podľahol a koncom roka 2013 zadovážil čiernu M3.

Medzičasom som ho videl jazdiť na nej na viacerých pretekoch. No podobne ako väčšina divákov (snáď okrem mentora Nora a frajerky Marcely) mu nik nevenoval extra pozornosť. Niet sa čo diviť, priemerný drifter potrebuje na zorientovanie a výsledky 3-4 sezóny. Vyžaduje to veľa trénovania, skúseností s rôznymi povrchmi, traťami, súpermi a do značnej mier aj spoznať svoje limity a strach. A teraz sa podržte, alebo si radšej rovno sadnite! Tomáš Bátory driftuje len druhú sezónu. Pri otázke, či trénuje prevráti oči, povzdychne a povie, že nemá ani za čo pretekať, nie ešte páliť peniaze na tréningoch. Tak si to zhŕňme.

Tomas BATORY BMW M3 E46 drifting SlovakiaRing

Najmladší vekom, najkratšie v brandži, s najslabším autom, v najväčšej konkurencii (aká tu v ľahko medzinárodnom drifterskom seriáli bola - KOE nerátajme) vyhrá kvalifikáciu?! Ak toto nie je dôkaz, že máme dočinenia s jedinečným mladým talentom, tak už ozaj neviem!

Prečo o ňom nepíšem ako o jednom z troch na stupni víťazov? Má to dva dôvody. Druhý z nich bol pre stovky divákov na plnej tribúne najväčším sklamaním dňa. Pre mňa určite. Priveľa úspechu naraz nie je zdraviu prospešné, to po prvé. A po druhé, vo vyraďovacích batloch narazil na svojho kamoša Nora Kováčika s BMW M6 V10 s 507 koňmi. Ok, Noro má nepochybne ťažšie auto, no takmer 200 k navyše a našmýkané viac, než má Tomáš legálne najazdené určite urobí rozdiel! To bola pre Tomášov postup do top 4 jednoznačne smrteľná kombinácia. Po pretekoch však moje stále trvajúce prekvapenie a sklamanie, že dvaja najlepší Slováci sa v tvrdom boji s profesionálne vystupujúcou konkurenciou z Poľska a Maďarska musia biť navzájom prezradil, že prehra s Norom ho vôbec nemrzí. Naopak, je vraj rád, že to bol práve jeho "tréner" a nie nejaký no name jazdec, kto ho poslal na skvelé 5. miesto. Pre mňa v ten deň už tretia facka.

Na záver malá trúfalosť: Ak by ste náhodou chceli tomuto povahovou ozaj skvelému chalanovi akokoľvek pomôcť, neváhajte ma kontaktovať. Máte šance stáť pri zrode novej drifterskej hviezdy. O talente nepochybujte, ten je po víkende jasný. Otázka teraz stojí nasledovne: Čo s ním dokáže/môže Tomáš, aj vďaka nám, urobiť?

foto a video: fotoHD.sk