Žiadna politika, iba radosť zo súperenia

Takto to vyzerá keď šofér aj auto idú na 120 %!

Veľkého preto, že do úvahy neberiem motokáry. Táto vzácnosť sa zachovala v krajine, ktorá je celá tak trochu divná. Na Vianoce sú na pláži, v kuchyni majú pavúkov, ktorí by vás vedeli do minúty zabiť. Áno, hovorím o Austrálii. Práve u protinožcov existuje séria Improved Production Car Championship, voľne preložené ako šampionát upravených produkčných aut. A v ňom sa dejú také veci, o čom sa vo vrcholovom motoršporte, ktorý má všetok mediálny čas a slávu, nikomu ani nesníva. Monumentálnu zásluhu na šou, ktorú tento šampionát, sprevádzajúci austrálsku sériu Supercars, predvádza, má maličká Honda Civic.

Malá červená beštia

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 3 obrázkov

Vtip je v tom, že tento malý Japonec nebojuje o stred poľa, ale o víťazstvá. Ma dvojlitrový motor s výkonom 285 koní, ktorý posiela na predné kolesá cez 5-stupňovú manuálnu prevodovku. A jej súperi? V triede do 2-litrov jej nikto nestačí, takže tam sa celkom nudí. Preto sa radšej väčšinu času motá v skupinke okolo BMW M3 a Holden Commodore s motorom 6,0 V8! V tomto nerovnom súboji jej pomáha geniálne spravený podvozok, ktorý je základom úspechu celého auta. Vďaka nemu jazdí väčšinu času po troch kolesách.

Majster alebo Blázon? Oboje!

Avšak na to, aby ste brzdili o 50 metrov neskôr, musíte mať riadne veľké gule. Kto je teda šofér? Maniak. Jeho meno je Jordan Cox, má 23 rokov a na facebookovej stránke sa prezentuje ako mechanik počas týždňa a pretekár cez víkend. A to je veľká pravda. Jordan neustále vylepšuje svoju milovanú Hondu a hľadá desatinky sekundy, ktoré sú alfou a omegou. Jeho úsilie a nesmierny šoférsky um mu okrem mnoho pohárov prinášajú aj traťové rekordy vo svojej triede. Avšak to, čo Jordan predvádza na trati, je snáď z iného vesmíru. Civic chytá grip na miestach, kde by nemal, brzdí o 50 metrov neskôr ako všetci ostatní a absolútne bez rešpektu sa ako kamikadze púšťa do predbiehania. „Dajte mu niekto kontrakt“, kričí komentátor pri jeho neskutočnom manévri na vrchole hory Mount Panorama.

Dosť bolo slov. Tie už nestačia na to, aby som vám popísal tieto šialené manévre. Užite si to!

Foto: iprasa.org