Na Babe budú pretekári bojovať v dvanástom a trinástom kole Majstrovstiev Slovenska pretekov automobilov do vrchu, ale víkend je aj súčasťou Majstrovstiev SR v pretekoch historických automobilov do vrchu ako ôsme a deviate podujatie. Zároveň to bude aj predposledná dvojica pretekov Slovenského kopcového pohára či Slovenskej trofeje automobilov do vrchu pravidelnosti. Na preteky sa však mohli hlásiť aj účastníci aj v rámci voľných medzinárodných pretekov. 

Trať je opravená

Dobrou správou je, že trať aj zvodidlá sú opravné, poškodený asfalt cestári vyrezali a nahradili novým, zvodidlá povymieňali a na niekoľkých miestach doplnili, prípadne namontovali dvojité, čo si vyžadujú predpisy chrániace nízke formulové vozidlá a prototypy. Trať TODOS Cena Slovenska 2019 má dĺžku 5100 metrov, priemerné stúpanie je 5,1 % a prevýšenie 280 metrov Na jazdcov čaká 19 dobre známych zákrut, ktorými prechádzajú po ceste širokej minimálne 7 metrov – niekedy je však menej široká, ako by si želali, ale to je už doslova v rukách každého jazdca. Štart je umiestnený už tradične na úrovni kameňolomu a cieľ na Pezinskej Babe. Pre mechanikov, ale aj divákov je zaujímavé aj to, že servisné depo sa rozprestiera v rozľahlom kameňolome pod Pezinskou Babou, čiže v dobre známom Paddocku, kde je možné vidieť z bezprostrednej vzdialenosti prácu mechanikov.

Spolu 67 pretekárov na štarte

Pri pohľade do zoznamu prihlásených je jasné, že by sa fanúšikom motoristického športu malo na trati pretekov počas soboty a nedele predstaviť 57 jazdcov, ktorí pochádzajú zo štyroch európskych krajín. Dôležité je, že chýbať nebude absolútna špička, ktorá stále bojuje o najcennejší titul, teda Věroslav Cvrček a Igor Drotár, ale ukázať by sa mal aj skvost slovenskej automobilovej histórie – prototyp GIOM, ktorý privezie Ján Ondrejka. Okrem hlavného štartového poľa by sa na štart malo postaviť aj približne 10 predjazdcov. Program pretekov je už rokmi overený – v sobotu aj v nedeľu absolvujú jazdci dve tréningové jazdy a v čase od 8:00 do 12:00 hodiny a po krátkej prestávke sa pustia do dvojice ostrých majstrovských jázd. Kompletný zoznam prihlásených nájdete TU.

Vstup pre divákov je voľný

Najnedočkavejší jazdci zaparkovali v paddocku už vo štvrtok, k tým úplne najrýchlejším, čo sa príjazdu na preteky týka, patrili Martin Juhás a Fero Ančík, ktorých pretekárske autá sa objavili v depe medzi prvými. Aké pozície získajú a trati, to už také jednoznačné nie je, ale všetci budú mať dosť príležitostí sa predviesť naplno pred očami divákov, ktorí majú vstup do okolia trate aj do depa bezplatne. Prísť však musia radšej v predstihu, aby si našli dobré miesto a po začatí jazdy – tréningovej alebo ostrej – sa už nemuseli presúvať po ceste, ktorá bude vyhradená už len pre pretekárske autá.

Babu zavrú na dva dni

Ako každý rok, aj tentoraz bude cesta č. II/503 v úseku Kameňolom – horské sedlo Pezinská Baba v kilometri 42,5 – 48,120 uzavretá v sobotu aj v nedeľu 7. – 8. septembra uzavretá od 7:00 do 19:00 hodiny, hoci možno predpokladať, že vzhľadom na počet pretekárov by sa mohli jazdy skončiť aj skôr, ale na to sa nemožno spoliehať. 

foto: Tibor Szabosi