„Konečne sa mi podarilo prelomiť smolu tohto roka. Išlo sa mi naozaj skvele a musím sa poďakovať celému tímu za to, ako pripravil naše auto. Mechanici boli v boxe naozaj neuveriteľne rýchli, aj vďaka nim sme sa dostali na prvú priečku. Ďakujem všetkým fanúšikom za podporu,“ povedal v sobotu Štefan Rosina. V nedeľu sa postavili na štart s Koxom ako prví na pole position.

Štefan Rosina

Štefan Rosina

Štart do nedeľných pretekov vyšiel podľa plánu, a Kox držal s prehľadom vedenie v pretekoch pred Ferrari a Mercedesom. Divácky zaujímavý bol súboj o tretie miesto medzi Mercedesom, BMW a McLarenom, ktorí na vedúce duo strácali 6 sekúnd. V čase 28min do konca pretekov Peter Kox odovzdal auto Štofimu. Zaujímavá bola výmena posádok na treťom, štvrtom a piatom mieste, kedy všetci vošli do boxov v rovnaký čas (48min videa) a získal z toho tím BMW, ktorý sa posunul o priečku vyššie. Štefan mal v tom čase už zohriate pneu a po zamiešaní sa do vychádzajúcej trojice okamžite predbehol McLaren a pár zákrut neskôr i BMW. Mercedes zápasil s teplotou pneumatík, dokázal však ubrániť priestor na trati a Rosinovi sa nepodarilo pred neho dostať.

Štofi a Kox v pretekoch na Slovakiaringu

Štofi a Kox v pretekoch na Slovakiaringu

Nie je ale jasné, čo sa pokazilo a prečo Rosina po výmene stratil prvé miesto. Video z pretekov o tom nehovorí nič, Peter Kox sa len vyjadril, že urobili chybu a vlastne do depa vošiel predčasne. Tím nebol pripravený a tak po prejazde boxovou uličkou musel obkrúžiť okruh ešte raz, až potom sa vymenil s Rosinom. To ich stálo miesto. V tom čase viedol Čech Filip Salaquarda na Ferrari, Rosina sa bil o druhé miesto. To sa snažil získať dosť dlho, ale štvrť hodinu do konca pretekov sa rozhodol držať pozíciu a prestal výraznejšie útočiť. Štefan Rosina teda dokončil preteky na treťom mieste pred BMW tímu Vita4one.

Reiter Engineering Lambo Gallardo LP600

Reiter Engineering Lambo Gallardo LP600

V celkovom hodnotení to príliš pre Štefana nezmenilo, je na 25-tom mieste s 23 bodmi. Jednoznačne to ale hovorí o vyrovnanosti šampionátu a kvalite jazdcov. Pretože každý pretek má iných lídrov. Štefan svoju rýchlosť dokazuje konštantne, má ale veľa smoly, ako sme mohli vidieť i na Slovakia ringu... Posledné preteky sezóny budú tento víkend v anglickom Donington Parku.

1. Vilander, Salaquarda (Fin., ČR/Ferrari 458 Italia GT3) 1:01:51,376,

2. Basseng, Winkelhock (Nem./Mercedes-Benz SLS AMG GT3) 1:01:57,813,

3. Kox, Rosina (Hol./SR) Lamborghini Gallardo LP600) 1:02:01,308.