"Som rada, že sme aj cez všetky komplikácie spojené s pandémiou koronavírusu, dosiahli veľmi dobrý predajný výsledok. Najväčší podiel na ňom má nečakaný úspech on-line predaja. Na tento typ obchodovania sme sa pripravovali niekoľko rokov a príchod koronavírusu proces urýchlil z mesiacov na dni a hodiny. Naša schopnosť predávať vozidlá bez kamenných pobočiek sa s každým lockdownom zvyšovala a teraz sa už pohybujeme na úrovni 50 % bežných čísel. Za to patrí vďaka najmä zákazníkom, ktorí sa rýchlo adaptovali a zvykli si na nákup ojazdeného auta cez počítač a prostredníctvom kontaktného centra. Celý proces by samozrejme tiež nemohol fungovať bez obetavých zamestnancov, ktorým by som týmto takisto chcela za prácu v najťažšom roku fungovania našej skupiny poďakovať," uviedla Karolína Topolová, generálna riaditeľka AAA Auto. 

AAA Auto napriek niekoľkým lockdownom dosiahla 5. najlepší predajný výsledok v histórii. V strednej Európe predali viac než 70 000 áut. Zároveň bol obslúžený 2,5 miliónty zákazník v takmer 30 ročnej histórii firmy.

Sieť AAA Auto za rok 2020 predala v ČR 40 000 vozidiel, v SR 14 000, v Poľsku 13 500 a v Maďarsku 2 500. "Pokles našich predajov spôsobený pandémiou je v skupine približne 19 %. To je nižšie číslo, ako u predaja nových áut a potvrdzuje to úspešnosť našej stratégie rýchleho prechodu na on-line predaj, a to najmä v období prvého marcového lockdownu. Nezaspali sme a päť týždňov bez pobočiek sme neskončili s predanou nulou, ale pripísali sme si na konto niekoľko tisíc nových zákazníkov," upozornila Topolová. Celkom sa vlani v sieti AAA Auto predalo on-line 1 800 vozidiel v celkovej hodnote 15,41 miliónov eur a s priemernou cenou 8 583 eur. Celková priemerná cena ojazdeného vozidla predaného v tuzemsku vzrástla na 8 642 eur oproti cene 8 376 eur z roku 2019.

"Všetko nasvedčuje tomu, že sa ekonomická situácia ľudí pravdepodobne zhorší. Zo skúseností z ekonomickej krízy spred desiatich rokov vieme, že takéto podmienky väčšinou znamenajú väčší dopyt po ojazdených autách. Preto verím, že náš cieľ vrátiť sa tento rok k predajným objemom z roku 2019 alebo ich dokonca prekonať je reálny. Všetko bude samozrejme záležať na tom, či a ako rýchlo sa koronakríza skončí," dodala Karolína Topolová. To by znamenalo, že by mala skupina v roku 2021 predať približne 86 000 vozidiel. "Chcela by som zároveň oceniť doterajšiu štátnu pomoc, ktorá nám vo všetkých krajinách pôsobnosti zásadným spôsobom umožňuje krízu prekonať," uzavrela Topolová.

Na Slovensku sú najobľúbenejšie hatchbacky

V roku 2020 boli u Slovákov najobľúbenejšie hatchbacky, ktoré kúpilo 32 % zákazníkov. Výrazne ale stúpa obľuba vozidiel kombi, ktoré na Slovensku kúpilo 26 % zákazníkov. V Českej republike dokonca vozidlá kombi vyhrali pomyselné prvé miesto, a to prvýkrát za 29 rokov pôsobenia AAA Auto na trhu. "Tento trend bol veľmi ovplyvnený pandémiou, keď si ľudia pre väčšiu bezpečnosť zaobstarali vozidlo, aj keď doposiaľ žiadne nevlastnili, aby sa viac chránili pred vírusom. Cestovanie vlastným automobilom je bezpečnejší spôsob cestovania ako v mestskej hromadnej doprave, kde sa jednoduchšie môžete nakaziť. Naďalej rastie obľúbenosť vozidiel SUV, ktoré tvorili 21 % z celkového objemu predaných áut na slovenskom trhu. V roku 2019 to bolo o 2 % menej. Dieselové automobily si aj tento rok volila väčšina zákazníkov, a to 52 %. Automobilov s alternatívnym pohonom sa predalo na Slovensku o 30 % viac ako v predchádzajúcom roku. Už takmer štvrtina Čechov a Slovákov volí auto s automatickou prevodovkou. V Poľsku je automat preferenciou u necelých 13 % zákazníkov.

Najobľúbenejším predávaným vozidlom v celej skupine je už dlhodobo Škoda Octavia. Ťahúňom je obzvlášť v Českej republike a na Slovensku, kde obsadila s prehľadom prvé miesta. V Poľsku obsadila tretiu pozíciu, v Maďarsku štvrtú. Druhé a tretie miesto u nás aj v Českej republike držia ďalšie dva veľmi obľúbené modely, ktorými sú Škoda Fabia a Volkswagen Passat. Naopak, v Poľsku a Maďarsku je dlhodobo najobľúbenejší Opel Astra, ktorý je na Slovensku na 9. priečke, v Českej republike dokonca až na pozícii č. 29. Druhú priečku si potom v týchto krajinách drží zhodne Ford Focus.

Zdroj: AAA Auto

TOP 10 najpredávanejších vozidiel v sieti AAA AUTO v roku 2020

Česká republika

Slovensko

Poľsko

Maďarsko

Škoda Octavia

Škoda Octavia

Opel Astra

Opel Astra

Škoda Fabia

Škoda Fabia

Ford Focus

Ford Focus

VW Passat

VW Passat

Škoda Octavia

Suzuki Swift

Škoda Superb

VW Golf

Škoda Fabia

Škoda Octavia

VW Golf

KIA Sportage

VW Passat

VW Passat

Hyundai i30

Škoda Superb

Opel Insignia

Renault Megane

Ford Focus

Kia Ceed

VW Golf

VW Golf

Škoda Rapid

Ford Focus

Opel Corsa

Ford Mondeo

Kia Ceed

Opel Astra

Renault Clio

Opel Corsa

Ford Mondeo

Hyundai i30

Dacia Duster

Suzuki Vitara