Vyberte si známku, ktorú potrebujete

Najobľúbenejšou diaľničnou známkou je 10-dňový variant, tvorí viac ako 53 percent predajov. Druhou v poradí je flexibilná 365-dňová známka.

Jednou z prirodzených možností, ako ušetriť, je zakúpiť si diaľničnú známku 2023 pre územie Slovenska len na kratšie obdobie, ak ju nevyužijete celoročne. Keďže známka je elektronická a nie je potrebné ju nikam lepiť, motoristom odpadli starosti s tým spojené. Štát navyše umožňuje online nákup známky (napríklad cez eznamka.sk), ktorý je rýchly a pohodlný, takže v tomto smere nemusíte mať obavy.

V rámci minuloročného zdražovania po dlhom období narástli ceny diaľničných známok – 365-dňová teraz stojí 60 eur namiesto pôvodných 50 eur. Časť Slovákov, ktorí jazdia na diaľnici len občas, mohlo zdražovanie motivovať k tomu, aby uprednostnili 10-dňovú známku. Počas prvého polroka 2023 výrazne narástli jej predaje (zhruba o 15 percent). Ďalším faktorom, ktorý tu vstupuje do hry, je definitívny koniec korona obmedzení v roku 2023.

365-dňová známka šetrí peňaženku

Národná diaľničná spoločnosť súčasne zaznamenala pokles predajov pri 30-dňovej a ročnej diaľničnej známke. 30-dňová známka medziročne stratila zhruba 3 percentá. Ročná „diaľničná“ poklesla až o 27 percent.

Pokles predajov ročnej známky sa dá sčasti vysvetliť tým, že motoristi si stále viac kupujú flexibilnú 365-dňovú známku. Počet predaných kusov vzrástol o 4 percentá. Napokon, je omnoho férovejšia k vodičom, ktorí začnú diaľnice využívať neskôr počas roka. Pri klasickej ročnej známke by zbytočne prišli o pár mesiacov len preto, že si ju nezakúpili na začiatku roka.

Kupujte cez oficiálne kanály

V neposlednom rade, dôležitým odporučaním je kupovať si diaľničnú známku vždy len cez oficiálne kanály. Slovenskú diaľničnú známku vám predajú i mnohí sprostredkovatelia.

Dajte si však pozor, zaplatíte províziu často aj na úrovni desiatok percent či dokonca eur. Zároveň sa takto vystavujete riziku internetových podvodov.

V tomto prípade sa preto oplatí ísť na istotu a známku si kúpiť oficiálne. Konkrétne tak môžete urobiť cez webstránku eznamka.sk, mobilnú aplikáciu eznamka (AndroidiOS), na čerpacích staniciach alebo informačno-predajných miestach na diaľničných hraničných priechodoch.

Nezabudnite, že po zakúpení elektronickej diaľničnej známky dostanete aj doklad o úhrade, a to v podobe faktúry alebo pokladničného bloku.

Zdroj: NDS