Prečo práve Bulli Pass? Bulli Pass je známy svojím strmým klesaním, ostrými zákrutami a vysokou frekvenciou kamiónov a motocyklov. Práve tu bolo v období od júna minulého roka zaznamenaných až 125 takmer-kolízií medzi 21:00 a 4:00. Najrizikovejšia je prudká zákruta, kde nové svietiace čiary aj svetelné dopravné značenie majú vodičov včas upozorniť na nebezpečenstvo a zlepšiť orientáciu v tme či zlom počasí.

Ako to funguje?

Použitá farba obsahuje špeciálne fotoluminiscenčné pigmenty, ktoré počas dňa absorbujú energiu zo slnka a po zotmení ju uvoľňujú vo forme svetla. Výsledkom sú jasne žiariace čiary, ktoré sú dobre viditeľné aj v daždi, hmle alebo na miestach, kde by bolo osvetlenie príliš drahé či technicky nemožné. Výhodou je aj energetická úspornosť a ekologický prístup, keďže technológia nevyžaduje žiadnu elektrinu.

Bezpečnosť na prvom mieste

Podľa austrálskeho ministra dopravy Johna Grahama je viditeľnosť tvaru cesty kľúčová pre bezpečnú jazdu, najmä v noci, keďže sa v Novom Južnom Walese odohráva až tretina smrteľných nehôd. Ak sa projekt osvedčí, Glow Roads by sa mohli objaviť aj na ďalších úsekoch s vysokým počtom nehôd alebo nehodovosťou spôsobenou zlou viditeľnosťou.

Testovanie a budúcnosť

Pred samotným nasadením na verejných cestách prešli svietiace čiary dôkladnými testami v Future Mobility Testing and Research Centre v Cudal. Testovali sa rôzne typy dopravy – od osobných áut cez kamióny až po bicykle – a overovala sa aj priľnavosť a odolnosť nového povrchu.

Podobné projekty už boli testované v štáte Victoria či v Holandsku, kde však čelili problémom s vyblednutím farby po silných dažďoch. Austrálski odborníci však veria, že vylepšené materiály a dôkladné testovanie prinesú lepšie výsledky.

Austrália sa tak radí medzi krajiny, ktoré hľadajú moderné a udržateľné riešenia pre bezpečnosť na cestách. Ak sa svietiace čiary osvedčia, môžeme ich čoskoro vidieť aj na ďalších rizikových úsekoch – a možno inšpirujú aj ďalšie krajiny, vrátane Slovenska?

zdroj: Nsw Carexpert