Samozrejme, nejde o úplnú novinku. Také niečo sme tu už mali. Volvo V40 dokáže v prípade nehody vystreliť vonkajší airbag, ktorý má ochrániť chodcov. V tomto prípade však nejde o najzraniteľnejších účastníkov cestnej premávky.

TRW tvrdí, že až 40 percent všetkých nehôd sú bočné kolízie. Z toho dôvodu chce na bočné strany áut montovať veľký nafukovací vak s rozmermi 200x70x18 cm. Ten by sa mal nafúknuť niekoľko milisekúnd pred neodvratnou nehodou. Jeho hlavným poslaním je vďaka špeciálnej štruktúre chrániť posádku auta a teda zmierňovať následky kolízie.

Vonkajší bočný airbag ochráni posádku v prípade bočného nárazu. Bude siahať až do polovičnej výšky dverí a vďaka špeciálnej konštrukcii by mal zmierniť následky nárazu.

TRW a Seat veľa obrázkov nového airbagu nezverejnili.

Najväčším problémom sú senzory a ich schopnosť vyhodnotiť kolíznu situáciu. Ak by došlo k bezdôvodnému nafúknutiu airbagu, vozidlo by muselo ísť takmer určite do servisu a náklady na jeho výmenu by neboli vôbec malé.

Vývoj bočného airbagu prebieha v Španielsku už tri roky. Celý projekt financuje Európska únia. Napriek tomu, prvým autom, ktoré novinku použije nebude Seat. Malo by ísť o „špičkový nemecký sedan“. Od reálneho nasadenia sme však ešte ďaleko. Najprv musia prebehnúť testy. TRW tvrdí, že novinka by na trh mala prísť okolo roku 2020.

Zdroj: autoexpress.co.uk

Prečítajte si aj:  Test Volvo V40 T4