Štyri autá na CNG, štyri elektromobily a dve s benzínovým motorom – tak vyzerá desať najekologickejších áut roka 2019 podľa nemeckého klubu ADAC. Ak by ste pritom čakali, že prvé miesta suverénne obsadia elektromobily, mýlili by ste sa. Prvé dve priečky totiž pre seba suverénne uchmatli Volkswageny spaľujúce stlačený zemný plyn (CNG). Získali pritom rovnaké hodnotenie, 95 bodov zo 100 možných. Hrdinami rebríčka sa stali VW Polo 1.0 TGI a Golf 1.5 TGI. A nebyť tretieho elektrického BMW i3, bola by dominancia CNG ešte výraznejšia. Hneď za BMW i3 totiž skončil „plynový“ SEAT Arona 1.0 TGI.

Tvrdiť, že elektromobil má nulové emisie, je hlúpe

Zistené výsledky pochádzajú z rebríčka EcoTest, ktorý v januári každoročne zverejňuje nemecký ADAC. Hodnotí v ňom emisie áut, ktoré prešli meraniami v jeho laboratóriách. Hodnotí nielen produkované emisie, ale aj reálnu spotrebu auta. V hodnotiacich protokoloch udeľuje každému autu počet bodov (max. je 100 bodov) a pre jednoduchšiu prehľadnosť aj hviezdičky. Maximum je, podobne ako pri Euro NCAP, päť hviezdičiek. Ako jedna z mála organizácii pritom ADAC do hodnotenia emisií elektromobilov započítava aj emisie vznikajúce pri výrobe elektrickej energie spotrebovanej elektrickými autami počas testov. Že nemeckí komisári nie sú odtrhnutí od reality dokazuje aj fakt, že do výsledkov započítavajú aj straty pri nabíjaní.

Hybridný útok z prvej línie

Medzi autá na CNG a elektromobily sa podarilo úspešne infiltrovať aj dvom hybridným Toyotám. To len dokazuje, ako ďaleko je s vývojom hybridnej technológie táto japonská automobilka. Corolla 1.8 Hybrid získala nielen plný počet hviezdičiek, ale z hľadiska celkovej ekológie je na tom lepšie než elektrická Kia e-Soul, či Tesla Model 3.

TOP 10 – Ecotest ADAC

VW Polo 1.0 TGI (CNG) – 95 bodov, *****

VW Polo 1.0 TGI

VW Golf 1.5 TGI (CNG) – 95 bodov, *****

VW Golf 1.5 TGI

BMW i3 120 Ah (EV) – 93 bodov, *****

BMW i3

Seat Arona 1.0 TGI (CNG) – 92 bodov, *****

Seat Arona 1.0 TGI

Toyota Corolla 1.8 Hybrid (Hybrid) – 91 bodov, *****

Toyota Corolla 1.8 Hybrid

Kia e-Niro 64 kWh (EV) – 91 bodov, *****

Kia e-Niro

Toyota Prius 1.8 Hybrid (Hybrid) – 89 bodov, ****

Toyota Prius

Kia e-Soul 64 kWh (EV) – 89 bodov, ****

Kia e-Soul

Tesla Model 3 (EV) – 86 bodov, ****

Tesla Model 3

VW Caddy 1.4 TGI (CNG) – 84 bodov, ****

VW Caddy 1.4 TGI