So stlačeným vzduchom na pohon vozidiel ľudia experimentujú minimálne od roku 1840. Vtedy dvaja Francúzi Andraud a Tessie prvýkrát testovali voz poháňaný vzduchom na železničnej trati. Podľa správ lobistov za ekologické autá „automobil fungoval dobre, ale tento nápad nebol ďalej rozvíjaný“.


Výroba praktického, dobre fungujúceho modelu, totiž nie je nič jednoduché. Ale indická spoločnosť India Motors tlačí technológiu kúsok po kúsku vpred. Inteligentné autá konštruované v rámci projektu Airpods nevypúšťajú žiadne splodiny a dokážu uháňať rýchlosťou až 64 kilometrov za hodinu len vďaka stlačenému vzduchu. O sne, ktorý sa možno čoskoro stane realitou, informoval server Theatlanticcities.

Autíčko na vzduch nie je 2x príťažlivé...

Autíčko na vzduch nie je 2x príťažlivé...

Automobily Airpods držia krok aj v dizajne. Malé autíčka vyzerajú, ako keby vypadli z kolekcie od Disneyho. Ich karoséria je zaoblená takmer do guľôčky. Model strednej veľkosti pojme troch pasažierov, hoci dvaja sú otočení chrbtom k smeru jazdy.


Do nádrže sa zmestí 175 litrov stlačeného vzduchu. Ten vodič natankuje buď na špecializovanej čerpacej stanici, alebo spustením palubného elektrického motora, ktorý vzduch nasaje dovnútra. Konštruktéri tvrdia, že naplnenie bude stáť len 1 €. Plná nádrž môže vystačiť na 150 - 200 kilometrov. Neznie to úžasne?


Vozidlá po naštartovaní nevydávajú typický zvuk, ani sa z nich nevyvalí oblak dymu. Namiesto toho sú vybavené motormi, ktoré používajú natlakovaný vzduch na stlačenie piestu. Aktuálne projekt v Indii rieši firma Tata, ktorá vyvinula rad nanoautomobilov (vrátane nepriestrelného miniatúrneho tanku). Motory pochádzajú z luxemburskej firmy MDI, ktorá sa vzduchovou automatikou zaoberá už viac ako dve desaťročia.

...a nedá sa povedať, žeby vzbudzovalo dojem stability, alebo bariérovej bezpečnosti...

...a nedá sa povedať, žeby vzbudzovalo dojem stability, alebo bariérovej bezpečnosti...

Tata kúpila práva predávať motory značky MDI v Indii pred 5 rokmi, ale projekt sa ukázal ťažko realizovateľný. V máji však motorový gigant oznámil, že dokončil prvú fázu projektu Airpod a úspešne otestoval motory v dvoch autách. Tím Airpodu je teraz zrejme v druhej fáze vývoja a dolaďuje detaily technického vybavenia pred komerčným uvedením ekologických automobilov do prevádzky. Zabudnite na pôžitok z jazdy, na dynamiku, na štýl... ALE! Autíčko AIR stojí vraj len 7000 €...  Vedeli by ste si predstaviť jazdiť na niečom podobnom? Dokázali by ste to kúpiť?

Detail na hnací agregát. Vpredu ovládcie prvky, uprostred nádoba so stlačeným vzduchom a vzadu pohon.

Detail na hnací agregát. Vpredu ovládcie prvky, uprostred nádoba so stlačeným vzduchom a vzadu pohon.

Vývoj auta na vzduch robia francúzi otec a syn už od polovice 90. rokov. To je jedno staršie video s autom s motorom MDI a zastaraným dizajnom...

zdroj: HNonline.sk a idnes.cz