Cena ropy klesá aj napriek napätiu medzi Ukrajinou a Ruskom.

Rovnako tak klesla aj cena benzínu na burze v Rotterdame. Počas minulého týždňa trh klesol o 9,5% v prípade benzínu a o 1% v prípade nafty. Denník Sme uvádza, že minulom týždni klesli na našich pumpách ceny približne o 1 cent a aktuálne klesajú ďalších 1,5 centu (benzín).

Vývoj napovedá, že v najbližších týždňoch budeme možno tankovať až o 8 centrov na liter lacnejšie. Pokles bude postupný. Podobné zlacňovanie sme naposledy zaznamenali počas minuloročnej jesene, kedy počas deviatich týždňov cena benzínov stratila 9 centov. Nafta v súčasnosti už klesá a má priestor ešte na 1 centové zlacnenie.

Verím, že nie som sám, kto si všimol, že zdražovanie sa na cenách prejaví okamžite. Zníženie cien sa často naťahuje a trvá oveľa dlhšie.

Boli by sme radi ak by ceny klesali aj naďalej a ešte viac.

Ak sa teda v najbližších týždňoch nič neudeje, benzín môže čoskoro pokoriť psychologickú hranicu jeden a pol eura a bude stáť 1,42 eura. Priemerná cena nafty dosiahne 1,34 eura.

V porovnaní s okolitými štátmi je náš benzín najdrahší. Ak chcete vyskúšať tankovaciu turistiku, najviac sa vám to oplatí v Poľsku, kde liter stojí 1,322 eura. V rámci nafty sú na tom horšie iba Maďari. Najlacnejšie je opäť Poľsko, kde vodiči tankujú za 1,286 eur/liter.

Tankovať by sme mohli aj oveľa lacnejšie, no veľkú časť z ceny platíme priamo štátu. Z cien benzínu predstavujú rôzne dane takmer až 52 %. Z hodnoty každého natankovaného litra nafty si štát zoberie viac ako 45 %.

Zdroj: sme.sk

Prečítajte si aj: Rekordné ceny benzínov a nafty v tomto roku nehrozia. Prečo?