Na stránke Bimmerpost, ktorá združuje priaznivcov a samozrejme i majiteľov automobilov značky BMW sa zbieha stále viac podobných nepríjemných zážitkov s držiakom nápojov umiestneným medzi prednými sedadlami, respektíve v prednej časti stredového tunelu.

Jeden z vlastníkov modelu BMW X7 sa posťažoval, že sa mu v jeho X7 z roku 2020 rozlialo menšie množstvo nápoja. Údajne nebolo poriadne nasadené plastové viečko na pohári, v ktorom stále ostalo 95 percent obsahu, aj to malé množstvo vyliateho pitia však stačilo na to, aby auto prešlo do núdzového režimu. Po zastavení už nešlo ani radiť voličom prevodovky, takže majiteľ bol nútený zavolať odťahovú službu, ktorá nemecké SUV odviezla do servisu. Výsledok? Účet na 2900 dolárov za poškodenú elektroniku pod panelmi, na ktorú sa nevzťahuje záruka.

Takto BMW prezentovalo model X7 v Spojených štátoch.

Ako cez kopírku pôsobí i ďalší príbeh druhého majiteľa BMW X7 z roku 2019, v tomto prípade sa však nápoj nerozlial pri jazde. V držiaku nápojov ostal papierový téglik, ktorý do druhého dňa presiakol a tekutina opäť zatiekla cez panely k elektronike. V tomto prípade servis explicitne oznámil, že došlo k poškodeniu modulu SRS, ktorý ovláda airbagy a oprava bude stáť 2200 dolárov.

Netýka sa to len modelu X7

Ak sa lepšie rozhliadnete na spomínanom fóre, zistíte, že sa s podobnými starosťami hlásia ďalší a ďalší majitelia BMW a netýka sa to len modelu X7. Priamo pod jedným z uvedených príbehov sa pridal so svoju skúsenosťou ďalší človek s kupé M850i, ktorému servis potvrdil podobný problém s BMW X3.

Že nejde o náhodu ani výmysel, potvrdzuje práve nedávno podaná hromadná žaloba na BMW, pod ktorou je podpísaný právnik Hovanes Margarian a jeho spoločnosť The Margarian Law Firm, ktorá zastupuje súčasných užívateľov i bývalých majiteľov BMW „s chybnými držiakmi nápojov používaných v mnohých modeloch“.

Margarian tvrdí, že „BMW napriek tomu, že dlhodobo vedelo o tejto podstatnej chybe, riadne neoznámila žalobcovi ani ďalším spotrebiteľom, že držiaky na nápoje sú chybné a nie sú riadne navrhnuté tak, aby udržali poháre naplnené tekutinou“, čo v dôsledku „znižuje bezpečnosť a spoľahlivosť spomínaných vozidiel“.

Žaloba následne definuje, že ak sa do držiakov vyleje tekutina, tá následne namočí a poškodí vodiče riadiaceho modulu SRS, ktorý sa nachádza priamo pod týmto držiakom. A doslova sa v nej píše, že „môže dôjsť k neúmyselnému vystreleniu airbagov“.

Obhajca žalujúcej strany ďalej tvrdí, že „chyba vystavuje vodiča i cestujúcich, ako i ostatných účastníkov cestnej premávky, zvýšenému riziku nehody, zranenia alebo smrti“. A zaujímavé je, že žaloba vyslovene hovorí o zastupovaní aspoň stovky osôb. Ak vás daný dokument zaujíma detailnejšie, môžete sa na jeho celé znenie pozrieť v online verzii.

Niektoré médiá už stihli v danej veci osloviť i samotnú automobilku, tá sa však ku kalifornskej žalobe zatiaľ oficiálne nevyjadrila. Máte podobnú skúsenosť? Podeľte sa s nami o ňu v diskusii.