BMW minulý mesiac odovzdali do služieb českej polície elektromobily i3. Pred pár dňami odovzdávali ďalšie autá, tentokrát aj športový plug-in hybrid BMW i8, ktoré veru v službách polície nenájde hocikde. Okrem Prahy má také auto len polícia v Los Angeles, Sydney a Dubaji.

Samozrejme, súčasťou slávnostného odovzdávania musela byť aj predvádzacia jazda... :)

Napríklad v Los Angels je v službách polície 100 kusov i3. V Londýne využívajú hasiči 52 malých elektromobilov BMW.

Pre zhrnutie, model i8 kombinuje pohon spaľovacieho trojvalca 1,5-litra, ktorý poháňa zadné kolesá s elektromotorom, ktorý roztáča zase tie predné. Celkový systémový výkon je 266 kW (362 k). Aj vďaka nosnému kokpitu z uhlíkových vlákien váži hybrid len 1 485 kg.

BMW i8 bude slúžiť na diaľniciach.

Nízka hmotnosť a dva motory umožňujú BMW i8 zrýchliť z 0 na 100 km/h za 4,4 sekundy. BMW sa chváli, že v i8 kombinovanom režime spotrebuje len 2,1l /100 km, my však vieme, že sa to týka len prvých 100 km s naplno nabitým akumulátorom.

Pri predávaní auta u predajcu bol prítomný riaditeľ dopravnej polície plk. Ing. Tomáš Lerch a generálny riaditeľ BMW Invelt Pavel Baštář. Špeciálne navrhnuté zvýraznenie vozidla je neprehliadnuteľné, k tomu pridávajú tiež majáky na streche a v prednej maske.

Špeciálne polepy a majáky budú neprehliadnuteľným doplnkom modelu i8.

Polícia ČR však BMW i8 nekúpila. Spolupráca je podmienená zapožičaním vozidla na 20 000 km, alebo 6 mesiacov. Vozidlá BMW i8 budete môcť stretnúť na diaľniciach v južnej Morave, prípadne smerom na Zlín.

Česká republika sa tak zaradila k štátom, ktoré prevádzkujú v štátnej sfére množstvo elektromobilov a plug-in hybridov od BMW. BMW i3 používajú tiež v Nemecku alebo v Ženeve. Model je tak najpoužívanejším zásahovým elektromobilom na svete. Športový automobil BMW i8 využívajú naopak policajti v Sydney, Dubaji alebo Los Angels.