Pokles cien ropy na svetových trhoch, teplotne miernejšia zima či včasná príprava rafinérií na odklon od ruskej ropy. Tieto všetky faktory prispeli k tomu, že ceny na čerpacích staniciach sa vzdialili ďaleko od "desivej" hranice dvoch eur za liter. Práve naopak, najnovšie začali pokorovať míľnik 1,50 eura za liter, vybrané čerpačky ho už aj podliezli.

Včera večer sme v Bratislave mali možnosť tankovať naftu za zhruba 1,45 eura. Treba dodať, že išlo o čerpačku, ktorá nepatrí medzi hlavné siete Slovnaft, OMV, Shell. Na tých natankujete o niečo drahšie, no stále sa aj ich ceny držia pri hranici jedného eura a 50 centov.

"Palivá na čerpačkách konečne aj pod €1,50 za liter," potvrdzujú aktuálne dianie na čerpačkách analytici Dáta bez pátosu a očakávajú, že "pokles cien PHM by mal tlačiť infláciu dole".

Motoristom v poslednom období istotne odľahlo, ukázalo sa, že čierne scenáre o vysokých cenách palív sa nenaplnili. Takéto očakávania prezentovali vybraní odborníci. Konkrétne napríklad analytici Dáta bez pátosu boli naladení skôr pozitívnejšie, no zo strany viacerých expertov zaznievali v predchádzajúcich mesiacoch často negatívne predpovede ohľadom cien PHM na úrovni dvoch či troch eur za liter.

Čo sa udialo?

Nepríjemné prognózy sa (nateraz) nenaplnili a má to viacero dôvodov. Ceny ropy na svetových trhoch padli na nižšie úrovne. O to viac to platí pre ruskú ropu, ktorá sa od vypuknutia vojny na Ukrajine obchoduje stále s veľkou zľavou. Netreba takisto zabúdať, že dôležitú úlohu zohralo aj posilnenie kurzu eura voči doláru (toto je dôležitý faktor, keďže ropa sa obchoduje spravidla v amerických dolároch).

Zima bola mierna, čo znížilo dopyt po vykurovacích olejoch a to sa následne premietlo do nižších cien dieselu. Ten mal na Slovensku v uplynulom období prakticky rovnakú cenovku ako benzín. Ešte minulý rok sme pritom boli svedkami toho, že benzín sa dlhú dobu predával výrazne lacnejšie ako nafta. Na slovenské pomere je to pritom nezvyčajný jav.

Čo sa týka vývoja cien palív, zmienku si určite zaslúži aj embargo na ruskú ropu - jeho dôležitá fáza začala platiť vo februári 2023 a Slovnaft odvtedy nemôže vyvážať produkty z ruskej ropy do zahraničia okrem Česka a Ukrajiny. Potvrdzuje sa však, že rafinérie sa dokázali pomerne dobre pripraviť, a tak sa ani toto embargo neukázalo ako "bod zlomu".

Zlyhali či nezlyhali?

Výsledkom teda je, že motoristi v marci 2023 tankujú za 1,5 eura. Dá sa však povedať, že analytici zlyhali? Odpoveď je zložitejšia. Očakávania viacerých expertov boli rozhodne prehnané a vychádzali z predpokladov, ktoré sa napokon nepotvrdili, no v tom je práve riziko predpovedí.

Určite existujú horší aj lepší analytici, no predpovede vždy zostanú len predpoveďami. Navyše, ceny palív sú tak komplexnou otázkou, že za súčasnej dynamiky diania v ekonomike a globálnej politike sa chtiac či nechtiac musíme pripraviť na to, že aj ďalšie predpovede môžu jednoducho triafať do prázdna.

Zdroj: Dáta bez pátosu