Najlacnejšia nabíjačka stojí približne 1320 € (bez inštalácie). Priemerný elektromobil má nabíjať až 9 hodín.

Túto povinnosť majú splniť prevádzkovatelia čerpacích staníc do 1. novembra 2016. Na prípravu majú teda viac, než rok. Spomínaný krok má významne zvýšiť počet elektromobilov v krajine. Podľa dostupných informácii je momentálne v celom Rusku len okolo 500 elektrických vozidiel! Na tak veľkú krajinu je to smiešne malý výsledok. Áno, Rusko je obrovské a vzdialenosti medzi veľkými mestami sú elektromobilom „neprekonateľné“. Na druhej strane má Rusko aj mnoho veľkých miest a práve tam sa elektrické auta hodia. O problémoch so zimou môžeme špekulovať, v takom Nórsku sa elektromobilom darí viac než inde (najmä vďaka štedrým dotáciám zo strany štátu).


Návrh povinných nabíjačiek má však jeden zásadný problém. Vláda nijakým spôsobom nešpecifikuje, o aký typ nabíjania sa má jednať. Očakáva sa, že majitelia čerpacích staníc siahnu teda po najjednoduchšom riešení. Najlacnejšia nabíjačka stojí približne 1320 € (bez inštalácie). Priemerný elektromobil má nabíjať až 9 hodín. Pravdepodobne teda pôjde o jednofázovú prípojku. Najmodernejšie nabíjačky, ktoré dokážu nabiť auto za 1,5 hodiny, stoja okolo 46 000 €.

Elektromobily Rusko

Nabíjanie bude trvať pravdepodobne dlhé hodiny

„Veríme, že nový zákon stimuluje biznis,“ hovorí Yelena Burenina z Moscow United Electric Grid. V momentálnom stave na trhu s elektromobilmi pomôže čokoľvek. V roku 2014 predali v Rusku len 140 elektromobilov, v prvej polovici roka 2015 menej než 50! Pod zlé predaje sa podpisuje nedôverčivosť k elektromobilom, ale aj hospodárske problémy v Rusku. Ruská vláda navyše predaj elektromobilov nepodporuje dotáciami ani znížením daní, či poplatkov.


Len pre predstavu o aké slabé predaje ide: Za prvé tri mesiace roku 2015 kúpili Nóri 8 112 nových elektromobilov! Každé tretie zaregistrované auto v krajine má elektrický pohon.


Zdroj: moscowtimes, autoblog