Čo sa stalo?

Všetko vzniklo vyhlásením absurdnej štátnej zákazky na informačný systém e-shop pre elektronické diaľničné známky za 401 miliónov korún (16 miliónov €). Tak veľkého balíka peňazí bolo zakladateľom iniciatívy ľúto. Nezavreli oči. Vznikla verejná výzva, ktorá spustila lavínu. Nespokojnosť chceli otočiť na niečo pozitívne. Vyhlásili občiansku výzvu, do ktorej sa prihlásilo 300 dobrovoľníkov - zväčša kóderov.

Otvorili hlavy, spojili sily najlepších programátorov a ďalších profíkov a za jediný víkend naprogramovali e-shop simulujúci riešenie elektronického predaja diaľničnej známky. Toto ponúkli štátu ako alternatívne riešenie. Lacné, férové a transparentné. Pekné mediálne pokrytie celej veci vytvorilo tlak na vládu, ktorá v podobe premiéra dala prísľub, že systém využijú.

Fér přístup, Fér známka - Projekt ferznamka.cz má za cíl demonstrovat moderní řešení státní zakázky. Zatím si zde dálniční známku nekoupíte, ale můžete si vyzkoušet nákup elektronických Fér známek a přesvědčit se, že námi navrhované řešení funguje. Navrhované řešení je plně funkční. -  uvádza sa na webe ferznamka.cz

Všetko spustilo vyhlásenie absurdnej štátnej zákazky za 401 miliónov českých korún na informačný systém e-znamka. Tak veľkého a zbytočného balíka bolo mnohým ľúto. Verejnosti a hlavne politikom takto krásne ukázali, ako je v 21. storočí možné efektívne a transparentne míňať peniaze, ktoré patria všetkým občanom.

Táto iniciatíva mi doslova vyrazila poistky. V najlepšom slova zmysle. Hlboká poklona tvorcom a iniciátorom snaženia. Dajte o tomto vedieť čo najviac známym a rodine, pretože rovnako efektívne by sa dali riešiť mnohé ďalšie veci nielen v Česku, ale aj na Slovensku. Veci a zákazky, ktoré sú buď šialene predražené, vykonštruovane komplikované, alebo nedotiahnuté roky či desaťročia...