Jazda za hranicou 300 km/h už chce v bežnej premávke veľkú zručnosť. Nad 400 km/h je to takmer všade obrovské riziko. Český podnikateľ Passer so svojim Bugatti Chiron však strach nemal, a tak na diaľnici dosiahol svôj vlastný rekord s hodnotou 417 km/h. Stalo sa to na nemeckej diaľnici A2 počas letného rána s minimálnou premávkou.

Obžalovaný nebude

Po zverejnení videa neunikol pozornosti nemeckému ministerstvu dopravy a polícii, ktorá začala vyšetrovať, či celý skutok nenaplnil podstatu nelegálnych pretekov. Agentúra DPA však najnovšie prišla s informáciou, že s odvolaním sa na Štátne zastupiteľstvo v Stendale obžalovaný nebude, takže je zo všetkého takpovediac vonku.

Aj keď sa vám to z videa možno nezdalo, nemecké zákony môžu vodiča uznať vinným aj v prípade, že jazdí sám a neprispôsobivou rýchlosťou sa k iným účastníkom cestnej premávky chová hrubo a bezodhľadne. To sa však v tomto prípade nepotvrdilo, a tak si český podnikateľ môže opäť skúsiť maximálnu rýchlosť svojho Bugatti Chiron na nemeckej diaľnici. Či však ďalší pokus znova nahrá na internet, je už otázne. Dosť o tom pochybujeme.

Pre test zvolil najlepší čas a podmienky

Nemecké úrady ukončili vyšetrovanie tohto podnetu s tým, že nebola naplnená skutová podstata trestného činu. Podľa štátneho zastupiteľstva bolo Bugatti Chiron na jazdu vysokou rýchlosťou navrhnuté, inkriminovanou jazdou nebol nik ohrozený a dodáva, že Passer si pre test vybral najlepší čas a podmienky, keďže ho realizoval v nedeľu pred piatou hodinou ráno. Počas celej viac než desaťkilometrovej jazdy s plynom na podlahe nestretol viac ako 10 áut a z nich niektoré navyše patrili jeho sprievodu.

V Nemecku sú dnes bez rýchlostného obmedzenia k dispozícii celkovo stále cca 2/3 diaľnic. Nemecké úrady však majú stále možnosť pokutovať, či dokonca súdiť vodiča, ktorý napriek tomu, že nespôsobí nehodu bude jeho jazda vyhodnotená ako nebezpečná, a to bez ohľadu na dosiahnutú maximálnu rýchlosť. Naopak, bez ohľadu na dosiahnutú najvyššiu rýchlosť, ak vodič vedie vozidlo zodpovedne, bezpečne a nikoho neohrozuje, tak má v Nemecku naďalej možnosť urobiť tak nielen beztrestne, ale aj celkom legálne.

zdroj: Auto.cz