Vo Švajčiarsku vyvíjajú asfalt, ktorý sám opraví trhliny. Kľúčom je magnetické pole. 

Cieľom švajčiarskych vedcov je zbaviť cesty výtlkov. Výskumníci si teraz tento nápad nechali patentovať. Ako to funguje? Cestu s popraskaným alebo poškodeným asfaltovým povrchom nahriali a pridali do nej polotekutú látku s viskózou získanou z ropy a zároveň obsahujúcu magnetické nanočastice. Znie to celkom jednoducho. Ale má to háčik. Tieto cesty nie sú doživotné. Povrch z asfaltu a magnetických častíc treba každoročne ošetrovať. Vyzeralo by to asi tak, že po ceste by muselo prejsť nákladné auto s veľkou cievkou, ktorá by vytvárala magnetické pole. 

Existujúce cesty možno pokryť novou vrstvou takéhoto asfaltu, čím sa zároveň prikryjú a opravia staré výtlky. V porovnaní s dosiaľ používanými materiálmi by mala byť životnosť novej cesty dvojnásobná. „Použijete trochu magnetického poľa a to stačí, aby čierne spojivo bolo dostatočne tekuté a prúdilo vnútri mikrotrhlín,“ uvádza Etienne Jeoffry, ktorý sa na výskume podieľa v laboratóriách Spolkovej vysokej technickej škole (ETH) v Zürichu a vo Švajčiarskom inštitúte pre materiálne vedy (EMPA).


Na samoopraviteľnom asfalte pracuje aj iný vedec, Erik Schlangen. Ten sa zaoberá  materiálovým inžinierstvom na Technologickej univerzite v holandskom Delfte. Jeho projekt sa od toho švajčiarskeho miernie odlišuje. Samoopraviteľnosť asfaltu chce dosiahnuť pridaním drobných oceľových vláken.

Zdroj: Aktuality