V takomto prípade musíte vyplniť špeciálny formulár na stránkach e-známka alebo osobne na jednom z obchodných miest (čerpacej stanici). K žiadosti musíte priložiť kópiu pôvodného osvedčenia o evidencii a nového osvedčenia o evidencii. NDS následne vykoná zmenu v systéme a diaľničnú známku priradí k novému EČV.

V prípade predaja auta si e-známku „ponechá“ kupujúci, tak ako by to urobil aj v minulosti s klasickou papierovou známkou.

Neprenosná

Z tohto vyplýva, že diaľničná známka nie je prenosná medzi viacerými autami. Každé vozidlo musí mať diaľničnú známku zaplatenú, inak vám hrozí pokuta vo výške 300 eur. Mimochodom, pokuty stále nechodia. Systém za niekoľko miliónov eur to (zatiaľ) nedokáže. Problémy sú údajne medzi NDS a odbormi cestnej dopravy na okresných úradoch, ktoré majú pokuty vymáhať. Mnohí vodiči tak stále jazdia bez známky, no podľa zákona môžu pokutu vymôcť až do troch rokov od vykonania priestupku, takže na nefunkčný systém by som sa radšej nespoliehal.


A ako pri kúpe zistíte,  že má vozidlo platnú diaľničnú známku? Jednoducho a online cez nasledujúci odkaz na stránke eznamka.sk.