Ozaj 100 % bezpečná?

Autonómna jazda má byť budúcnosťou. Bezstarostná jazda pre pasažierov a potenciálne vyššia bezpečnosť na cestách. A to môže byť faktom, keďže človek je tvor veľmi omylný... A najmä za volantom. Ale Volvo, nabité autonómnou technikou, od podlahy až po strop vybavené drahými senzormi, zlyhalo.

Vyššia bezpečnosť samo jazdiacich áut môže byť realitou, zatiaľ však neomylné nie sú. Tragická nehoda sa stala nadránom v čase úplnej tmy. Volvo jazdilo v plne autonómnom režime. Aj napriek tomu, že za volantom sedel človek, ktorý v prípade núdze musí zasiahnuť, zrážke s cyklistkou sa vraj nedalo zabrániť.

Kto je na vine?

Tá sa nečakane zjavila na ceste mimo povolenej trasy a autonómne auto Uberu ju v rýchlosti 60 km/h zrazilo. Na koho padne vina? Na technológiu, záložného vodiča, alebo na cyklistku? A práve to je diskutabilný bod, na ktorý potrebujeme dostať odpoveď aj v budúcnosti, kedy tu „automaty“ budú jazdiť ako na bežiacom páse.

S podobnými pripomienkami prichádzate často aj v diskusiách pod článkami s tematikou autonómnej jazdy. V tomto prípade polícia pracuje s vinou nebohej cyklistky, ktorá mimo vyznačenej trasy nemala čo robiť. Uber kvôli tragédii sťahuje autá z premávky, jazdiace v Phoenixe, San Franciscu, Toronte a Pittsburghu.

Ospravedlňuje predbežná vina cyklistky autonómnu techniku, ktorá zrážke nezabránila? Popravde, neviem. Auto nabité najmodernejšou technológiou, ktorej hovoríme „budúcnosť“, by malo tragickým situáciám predchádzať, keďže už o pár rokov môže ísť do tuhého. Na strane druhej, nie vždy sa dá situácia zachrániť. Aký máte názor vy? Podeľte sa s nami v komentároch.

Zdroj a foto: ABC15 Arizona YT