Elektromagnety majú podstatne širšie využitie. Pár automobiliek už v minulosti skúšalo ich využitie v praxi. Permanentné magnety to majú s využitím horšie, keďže stále vytvárajú magnetické pole.

Garage 54, alebo originál v azbuke Гараж 54, je známy YouTube kanál, v ktorom sa snažia nájsť rôzne alternatívy k tradičným komponentom v autách, či dokonca predstavujú doslova a do písmena šialené prestavby. Pri niektorých sa naozaj zastaví rozum, aj keď šikovnosť im uprieť určite nemožno.

V nedávnom videu predstavili Ladu Samara, ktorá má na jednoduchej torznej náprave privarený profil a 4 silné permanentné magnety v dvoch rovinách. Nápad museli počas realizácie niekoľkokrát pozmeniť. Pre vytvorenie dokonalého obrazu uvádzam, že vzadu neboli osadené tlmiče. Ak ste ešte neotvorili video, tak sa rovno pýtam, môže to podľa vás fungovať?

Popravde, nebol som si istý, či to má šancu, keď prihliadnem na fakt, že fyzika sa nedá oklamať. Predsa tam zohráva dôležitosť viacero faktorov. Nakoniec sa však vydali na testovaciu jazdu, ktorá dopadla v rámci možnosti úspešne. Modifikovaná zadná náprava dokázala vďaka magnetom pérovať. Bolo by to možné v bežnej praxi? Určite nie. Už by sa to dávno používalo, keby to dávalo zmysel. Problémov je tu hneď viacero, jedným z prvých je zásadné zvýšenie neodpruženej hmotnosti nápravy s ťažkými magnetmi.