Dan Akerson a Philipe Varin Wednesday budú kamoši. Ved firmy, ktoré riadia vytvárajú alianciu.

Dan Akerson a Philipe Varin Wednesday budú kamoši. Veď firmy, ktoré riadia, vytvárajú alianciu.

Automobilky plánujú v najbližších rokoch postupne predstavovať autá, ktoré budú zdieľať platformy. Oba koncerny tak ušetria nemalé peniaze. Zatiaľ vybrali 4 projekty. Prvým je kompaktné MPV značky Opel/Vauxhall a crossover- SUV značky Peugeot. Na druhom mieste je spoločné malé MPV pre značky Opel/Vauxhall a Citroën. GM a PSA plánujú vytvoriť novú platformu pre budúcu generáciu malých áut Opel/Vauxhall a PSA, ktorá bude zameraná najmä na nízke emisie CO2. Zo spolupráce by mal vzniknúť aj program modelov strednej triedy značiek Opel/Vauxhall, Peugeot a Citroën.

Aj napriek tomu, že GM a PSA zatiaľ svoje plány príliš nekonkretizovali, prvé spoločné vozidlo chcú na trh priniesť v roku 2016.

Štyri projekty a nákupná organizácia posunú spoluprácu možno už do bodu, odkiaľ niet návratu. Môžeme teda očakávať nové typy áut.
Môžeme sa tešiť na nové autá. Vzikne Peugeopel a podobe.

Môžeme sa tešiť na nové autá. Vznikne Peugeopel?

Oba koncerny plánujú ísť ešte ďalej. Onedlho bude realitou spoločná nákupná organizácia. Obe firmy budú spoločne nakupovať diely od subdodávateľov a to im určite prinesie ďalšie úspory. Tento krok však zaujíma už aj nadnárodné protimonopolné inštitúcie, ktoré musia organizáciu schváliť.

Spolok má do piatich rokov prinášať ročnú úsporu až 2 miliardy dolárov. Vzniku aliancie už takmer nič nestojí v ceste. Stačí dopracovať a podpísať zmluvu o globálnej strategickej aliancii.

Zdroj: tlačová správa