Doterajšie skúsenosti sú pozitívne

„Vidím, že človek ide istejšie na priechod pre chodcov. Vníma, že svieti zelené svetlo a vie, že ho vidím a cíti sa bezpečnejšie,“ cituje MY Horná Nitra skúsenosti Branislava Zábojníka, ktorý sa stal jedným z prvých motoristov s namontovaným predným brzdovým svetom„Vodiča to vôbec neobťažuje. Je to jednoduchá montáž, ktorú vám urobí servis s oprávnením a vás to vôbec nezasiahne,“ dodáva Zábojník.

A čo hovoria na novinku ostatní účastníci cestnej premávky? "Keď prechádzam cez priechod pre chodcov, mám často pocit, že vozidlo neubrzdí. Ak má ale vpredu zelené svetlo a svieti, mám väčší pocit istoty a cítim sa bezpečnejšie,“ okomentovala chodkyňa Gabriela Milová.

Na jeseň svetlo demontujú

Testovacia fáza nového svetla sa začala minulý rok v septembri, svetlo bolo namontované do stoviek vozidiel, napríklad aj do autobusov SAD Prievidza a SAD Trenčín. Na výskum dohliada Žilinská univerzita a podľa jej výskumu pozná predné brzdové svetlo viac ako 90 percent motoristov, pričom zhruba tri štvrtiny ho vnímajú pozitívne.

Skúšobná prevádzka sa skončí v septembri a vodiči budú musieť mať od októbra svetlo demontované. Ministerstvo dopravy odkazuje, že je zatiaľ predčasné hovoriť o tom, čo sa bude diať po ukončení testovacej prevádzky z hľadiska ďalších povoľovacích procesov. Experti hovoria o tom, že svetlo by sa malo najskôr stať súčasťou dobrovoľnej a neskôr aj povinnej výbavy áut.

Zdroj: MY Horná Nitra - Sme.sk