Slovensko iba nedávno dosiahlo míľnik v podobe tisícky nabíjacích bodov pre elektromobily, upozornila vo februári 2022 Slovenská asociácia pre elektromobilitu. Aj táto štatistika potvrdzuje, že možnosti nabíjania majú stále veľké rezervy. Dobrou správou je, že vďaka novým plánom štátu sa má situácia značne zmeniť. Otáznik však stále visí nad tým, čo bude s dotáciami na kúpu elektrických áut.

O akčnom pláne ministerstva hospodárstva pre elektromobilitu sme písali už minulý týždeň. Popri opatreniach prinášajúcich výhody pre majiteľov elektroáut sa dočkáme aj výstavby nabíjačiek. Návrh rezortu hospodárstva počíta s 228 ultrarýchlymi nabíjačkami, z toho 1-2 lokality by mali umožniť nabíjanie ťažkých úžitkových vozidiel. Investície do budovania takejto siete má podporiť Brusel prostredníctvom peňazí z plánu obnovy – konkrétne vo výške 30 miliónov eur, píše agentúra TASR. Súčasťou plánov štátu je i vybudovanie 2600 AC nabíjačiek a 500 rýchlejších DC nabíjačiek. Stať sa tak má do roku 2026.

Dotácie sú neisté

Zatiaľ stále nie je jasné, ako štát naloží s možnosťou finačne dotovať nákup elektroáut. Aktuálne dotácie nebežia vôbec a do budúcna by bolo možné ich financovať zo štátneho rozpočtu, uvádza ministerstvo hospodárstva. Jedno je tak isté. Peniaze na tento účel nám nateraz Brusel nepošle.

Či sa dočkáme prostriedkov uvoľnených priamo zo štátnej kasy, je otázne aj vzhľadom na beztak napätú rozpočtovú situáciu štátu. Úradníci však zdôrazňujú, že ak by sa mali dotácie na elektromobily spustiť, musí ísť o systematické a dlhodobé riešenie. V protiklade k tomu sme boli v minulosti svedkami jednorazových dotačných výziev, ktoré mohli niekedy narobiť viac škody ako úžitku.

Tak či onak, pripravený akčný plán rezortu ako aj zámery budovať elektronabíjačky majú podporu Slovenskej asociácie pre elektromobilitu. Tá zároveň jedným dychom dodáva, že ešte podstatnejšie bude to, čo sa napokon podarí presadiť aj v praxi. „Hodnotíme ho pozitívne (akčný plán, pozn. red.), dôležitá však bude, samozrejme, jeho implementácia,“ skonštatoval pre agentúru SITA šéf asociácie Patrik Križanský.

Zdroj: SITA/TASR