Jim Hackett po troch rokoch končí vo funkcii najvyššieho šéfa automobilky Ford. Nečakané rozhodnutie prichádza v časoch klesajúcej hodnoty akcií automobilky, čo má s odchodom z pozície šéfa priamy súvis. Za tri roky Hackettovho pôsobenia totiž ich hodnota klesla o masívnych 40 %. A to už akcionári pravdepodobne neprekúsli. Jeho nástupcom sa stane doterajší prevádzkový riaditeľ Fordu, Jim Farley.

Sedany sú nám na nič, potrebujeme SUV

Jim Hackett pritom nebol žiadny nevýrazný kormidelník, naopak, urobil vo Forde poriadnu revolúciu a automobilku otočil novým smerom. Ako sám uviedol, Ford musí byť pripravený na svet budúcnosti, nie na svet, aký sme poznali doteraz. Jeho najkontroverznejším krokom bolo rozhodnutie opustiť konzervatívny segment sedanov. Jeho sedany boli pritom dlhé roky pilierom automobilky a zdrojom nemalých ziskov a imidžu. Práve jeho Crown Victoria bola obľúbeným autom taxikárov a americkej polície. Hackett razil teóriu obratu smerom k populárnym SUV a elektromobilom, viac energie však sústredil aj na ďalší pilier Fordu – offroady. Práve v USA mimoriadne populárne terénne autá a pracovné pickupy totiž tvoria významný podiel automobilového trhu. Hackett preto oživil legendárny model Ford Bronco či významným spôsobom zatraktívnil nový Ford F-150 s retrodizajnom. Presadil aj elektrické SUV Mustang-E.

Plody svojej práce však už zbierať nebude. V októbri 2020 vraj definitívne končí. Či boli jeho rozhodnutia prezieravé alebo slepou uličkou, sa dozvieme až v blízkej budúcnosti, akcionári automobilky však majú jasno vo veci už teraz, Jima Hacketta vo vedení automobilky jednoznačne nechcú. Podarí sa novému riaditeľovi zrealizovať obrat? Uvidíme.

zdroj: Ars Technika, Bloomberg