Celý príbeh má hlbšie pozadie, Grete sa nepozdávalo umiestnenie nórskej veternej elektrárne v regióne, kde sa prirodzeným spôsobom dlhodobo vyskytuje množstvo sobov. Aktivistka a ostatní demonštranti žiadali vládu, aby odstránila celkovo 151 veterných turbín z tejto oblasti. Za týmto účelom protestovali niekoľko dní pred rôznymi ministerstvami v Osle.

Polícia zadržala mladú aktivistku hneď dvakrát, a to počas protestu pred tamojším ministerstvom financií, ako aj pred rezortom životného prostredia. „Chceme jasne uviesť, že je to práve nórsky štát, ktorý tu vykonáva zločiny a porušuje ľudské práva,“ povedala agentúre Reuters tesne predtým, ako bola odvlečená príslušníkmi polície.

Aktivistka sa nedá odradiť

Greta Thunberg sa zároveň obhajuje, že pri protestoch nejde o demonštrácie proti zelenej energii ako takej, ale aktivisti sa majú stavať na odpor voči porušovaniu práv domorodých obyvateľov. Opierajú sa pritom aj o predchádzajúce rozhodnutie nórskeho súdu. Greta sa preto plánuje aj naďalej zúčastňovať na demonštráciách.

Aj tento prípad ukazuje, že budovanie potenciálnych ekologických zdrojov výroby energie nebude vždy ľahké a rýchle, no spolu s intenzívnejším nástupom elektromobility sa stane aj čoraz dôležitejším. Samozrejme za predpokladu, ak sa chceme vyhnúť tomu, kedy označíme elektromobily za prijateľnú alternatívu z hľadiska ochrany klímy a zároveň budeme vyrábať "špinavú" elektrinu z uhlia, ako to dnes vo veľkom robia napríklad v Nemecku.

Zdroj / foto: Futurezone.at, Reuters