Do sveta začínajú prenikať prvé informácie o ďalšom elektrickom členovi ligy najmenších mestských áut. Tentoraz je reč o Renaulte Twingo ZE. Podľa francúzskych médií sa jeho svetová premiéra bude konať už na tohtoročnom jarnom ženevskom autosalóne a na trhu by sa mohol reálne objaviť ešte tento rok. Malo by to logiku, na trhu už operujú niektorí veľkí hráči a Renaultu tak uniká „kšeft“. Práve mestské prostredie je pre malé elektrické autá to pravé orechové. A čím viac európskych veľkomiest zavrie svoje centrá pred autami s klasickými spaľovacími motormi, tým väčšie obchodné príležitosti pre auto ako elektrické Twingo ZE prichádzajú.

Použijeme Smart

Podľa informácií francúzskeho magazínu Futura Tech použije nové Twingo ZE techniku svojho „dvojčaťa“ Smart EQ fourfour. Ten momentálne využíva synchrónny elektromotor s max. výkonom 60 kW (82 k) a krútiacim momentom 160 Nm. Vďaka tomu je na semaforoch jedným z najrýchlejších mestských áut, podľa automobilky sa z 0 na 60 km/h dostane už za 4,8 s.

Darcom orgánov pre nové Twingo ZE by mal byť elektrický Smart EQ fourfour.

O napájanie elektromotora sa stará Li-ion akumulátor s kapacitou 17,6 kWh, čo údajne stačí na dojazd 159 km. Či použije rovnakú techniku aj nové Twingo ZE, nie je jasné. Pokojne sa však môže stať, že príde s lepšími parametrami, aby získal väčšiu konkurenčnú výhodu a mohol sa v boji o zákazníka postaviť aj takým hráčom ako Škoda Citigo iV, či nová Honda e. Dodávateľom akumulátorov pre Smart je spoločnosť Deutsche Accumotive, ktorá je v rukách spoločnosti Daimler. Renault by tak mohol získať výhodu v "dvornom" dodávateľovi akumulátorov, čo by mu mohlo v budúcnosti zaistiť určité výhody a možnosť dostať sa medzi prvými k najnovším produktom. Nechajme sa teda prekvapiť.

zdroj: Futura Tech