Marchionne mení svoje plány a z Ferrari chce dostať peniaze.

Na burze, samozrejme, nebudú obchodovateľné všetky akcie. Ferrari pôjde na trh len s 10 %. Tie by mali koncernu priniesť 2,5 miliardy dolárov (1,96 miliardy eur). Zvyšný počet akcií si rozdelia aktuálni akcionári koncernu FCA. Tento krok by mal majiteľom priniesť navyše 970 miliónov dolárov (762 miliónov eur). Horšie scenáre hovoria o tom, že neskôr by na burzu mohlo zamieriť až 50 % všetkých akcií.

Prečo sa však koncern odhodlal k takému riešeniu? Dlh Fiatu narastá. V treťom štvrťroku sa zvýšil o 1,7 miliardy eur a dosiahol 11,4 miliardy. Spoločnosť sa síce oháňa „sezónnymi výkyvmi“, no tým to pravdepodobne úplne nebude. Navyše automobilka má veľké plány so značkami Jeep a Alfa Romeo. Na ich realizáciu potrebuje podľa odhadov ďalších 48 miliárd eur. Po preinvestovaní tejto čiastky by mali prinášať slušný zisk, no skôr ako v roku 2018 to nebude.

Ferrari sa musí obetovať a vystúpiť z koncernu, aby Alfa Romeo a Jeep mohli naplniť svoje plány. Zatiaľ je však vo hviezdach, či sa to koncernu FCA podarí.

Zákazníci maranellskej značky by prílišný pokles exkluzivity nemuseli pochopiť.

Marchionne chce evidentne z Ferrari dostať úplné maximum, pretože nedávno ohlásil aj zvyšovanie výroby. Tu sa však dostáva na tenký ľad, pretože, keď ju zvýši príliš, klesne exkluzivita. Následne by vozidlá Ferrari už pre majetnú klientelu neboli tak zaujímavé. Ľahko sa teda môže stať, že automobilka bude síce predávať viac kusov, no získa menej peňazí.

Pozrime sa však na to z tej lepšej stránky. Nemáte na to, aby ste si kúpili Ferrari? Nevadí, doprajte si aspoň jednu akciu. Pred známymi sa budete môcť chváliť, že ste akcionárom vzpínajúceho sa koňa z Maranella.

Zdroj: autonews.com

Prečítajte si aj: Ferrari si ide svoje, SUV vyrábať nebude!