Estetické, nielen ekologické
Nápojový kartón, známy aj ako Tetra Pak, je vyrobený z papierovej lepenky (70 %), polymérov (25 %) a hliníka (5 %). Papierová lepenka sa dá užitočne zrecyklovať vo forme obrusov, servítok alebo toaletného papiera. Fiat sa rozhodol zvyšných 30 % využiť nielen na komponentoch, ktoré voľným okom nevidno, ale aj na stredovej konzole, prístrojovej doske či výplniach dverí. Na jedno auto sa využije 140 nápojových kartónov. Nový materiál s názvom Lapolen Ecotek získal trblietavý efekt pripomínajúci metalízu práve vďaka obsahu hliníka.
Žiadny chróm ani koža
Otázku udržateľnosti Fiat posúva trochu ďalej. Pri výrobe sa začal vyhýbať aj materiálom ako je chróm a koža.
Chróm je karcinogénny a mutagénny. V prírode sa ťažko rozkladá a zároveň kontaminuje podzemné vody, pôdu aj ovzdušie. V blízkosti výrobných závodov môže spôsobovať vážne ekologické havárie. Ekologická likvidácia je finančne náročná, čo v minulosti mohlo viesť niektoré závody k ilegálnemu vypúšťaniu do pôdy, rybníkov či riek. Počas výrobného procesu sa uvoľňujú toxické výpary s obsahom kyselín, ktoré sú nebezpečné ako pre samotných pracovníkov, tak aj pre okolité obyvateľstvo.
Výroba koženého čalúnenia je na tom veľmi podobne. Aj pri nej sa používa chróm a hrozia vyššie spomínané riziká. Ďalej sa používajú syntetické farby, rozpúšťadlá a zmäkčovadlá, ktoré pri nesprávnom spracovaní taktiež môžu preniknúť do pôdy alebo podzemných vôd. Zároveň vznikajú organické prchavé látky, ktoré prispievajú k tvorbe smogu a znečisteniu ovzdušia. Na spracovanie jedného kilogramu kože sa spotrebujú stovky litrov vody a veľké množstvo energie.