Ovládanie cirkulácie vzduchu a klimatizácie môžete zveriť plne do rúk automatiky. Jedine musíte nastaviť požadovanú teplotu.

Načo tento systém v autách máme? Nejde len o prípady, kedy je vonku smrad a vy chcete mať vo vnútri príjemnú vôňu svojho osviežovača. Uzatvorenie cirkulácie vzduchu pomáha rýchlejšie vychladiť alebo zohriať interiér. Skúste napríklad v zime alebo počas dažďa uzatvoriť okruh. Okná sa do niekoľkých minút zarosia. Kto nemá automatiku, rieši túto situáciu tak, že cirkuláciu vzduchu má väčšinou otvorenú.

Automatické riadenie cirkulácie vzduchu je tu pre zabezpečenie čo najlepšieho tepelného komfortu cestujúcich a pre ochranu pred vzduchom so zníženou kvalitou.

Cirkulácia vzduchu sa dá uzatvoriť spravidla v každom aute.

Aktivovaná automatická cirkulácia však pracuje stále počas jazdy a do interiéru vám primiešava tú správnu zmes čerstvého a „použitého“ vzduchu. Ak systém zistí, že potrebuje rýchlo vychladiť interiér uzavrie okruh a chladí stále ten istý vzduch dookola. Taký istý postup prebieha aj pri rýchlom zohrievaní. Zohrievať alebo chladiť stále ten istý vzduch je časovo aj energeticky menej náročné, ako znižovať alebo zvyšovať teplotu čerstvého vzduchu.

 

Automatická cirkulácia vzduchu však nedokáže uzatvoriť vzduchový okruh, ak sa napríklad ocitnete v smrade. Systém jednoducho smrad necíti. Dokáže však rozoznať kvalitu vzduchu podľa jeho hustoty. A teda ak napríklad prídete do prašného prostredia, senzor zaznamená zníženú kvalitu vzduchu a uzatvorí cirkulačný okruh. Ak opäť zaznamená kvalitný vzduch, pustí ho do interiéru vozidla.

 

Prečítajte si aj: Neradi platíte pokuty? Môžete sa tomu vyhnúť