Aplikácia Hakatron, ktorá má byť dostupná na oboch operačných systémoch Android aj iOS od konca septembra, bude skutočne prelomová. Vďaka nej sa totiž každý mobil stane priamo zbraňou proti zlodejom áut. A nielen proti „šuflikantom“, ale aj profesionálom. Veď koľkokrát sa stalo, že zlodeja chytili priamo v kradnutom aute s množstvom vybavenia, ktoré slúžilo na otvorenie aj štartovanie vozidla. Nie vždy je k dispozícii náves na skrytie auta či blízka garáž. Proste auto treba previezť po bežných cestách.

Ak má vozidlo EČV, ktoré už sú hlásené v systéme ako kradnuté, aplikácia, ktorá je spustená na mobilnom zariadení, to cez fotoaparát „preklepne“ a nahlási kradnuté auto. Ak bude vozidlo mať na sebe odlišné EČV, teda z iného auta, aplikácia vám aspoň napíše značku a model. Ak budú na Škode EČV z nejakého BMW, iste nejde neškodný presun auta pre suseda.

Samozrejme, aj takúto aplikáciu viete prekonať napríklad zohnaním EČV z vozidla, ktoré ukradnete, samozrejme aj s rovnakou farbou. Je to však mnohonásobne ťažšie a čokoľvek, čo robí zlodejom problémy, je vítané a podporované.

Aplikácia Hakatron tak môže denne „jazdiť“ v tisícoch vozidlách kuriérov, rozvozcov, poštárov, kamionistov a podobne. Je to jednoduchá aplikácia, ktorá je však mimoriadne účinná. Pokiaľ sa rozšíri medzi veľkú časť populácie, ktorá auto využíva denne niekoľko hodín, je to silná zbraň voči zlodejom. Veď kto vám dnes denne preverí niekoľko desiatok až stovák áut, či sú kradnuté, alebo nie?