Grafén v uhlíkových kompozitoch umožní použiť menšie množstvo vlákien a tým znížiť hmotnosť dielcov až o 20%.
Grafén

Grafén je vrstva atómov uhlíka s pravidelným usporiadaním a pevnými väzbami. Má minimálnu možnú hrúbku - hrúbku jedného atómu.

Uhlíkové vlákno

Štruktúru uhlíkového vlákna tvoria kryštalické vrstvy uhlíka, akoby uložené na seba.

Zníženie hmotnosti až o 20%

Grafén je totiž vrstva atómov uhlíka s pevnými väzbami usporiadaných do šesťuholníka. Takáto vrstva má najmenšiu možnú hrúbku, teda hrúbku jedného atómu uhlíka. Grafén má vďaka svojmu usporiadaniu atómov lepšie pevnostné vlastnosti ako klasické uhlíkové vlákno. To je zložené z jednotlivých kryštalických vrstiev atómov uhlíka, akoby naukladaných na seba. A práve BAC je prvou automobilkou, ktorá použila grafén pri výrobe panelov karosérie. Na tento účel sa bratia Briggsoví spojili s Haydale Composite Solutions, britským výrobcom grafénu. Ako skúšobný dielec poslúžil zadný blatník BAC Mono, ktorý vyrobili z kompozitu z uhlíkových vlákien s prídavkom grafénu. V praxi to znamená, že živica, ktorá spája uhlíkové vlákna, je obohatená o grafén, čo umožní použiť menšie množstvo vlákien a tým znížiť hmotnosť. Úbytok hmotnosti by mal pritom dosiahnuť až 20%. To by v prípade rozsiahlejšieho použitia na paneloch karosérie mohlo znamenať výraznú celkovú úsporu hmotnosti a tým aj zlepšenie dynamiky a spotreby.

Mimochodom, BAC Mono má už teraz dynamiku viac než slušnú. Model pre rok 2016 poháňa atmosférický radový 4-valec objemu 2 488 cm3. Jeho maximálny výkon je 227 kW (305 k) a krútiaci moment dosahuje vrchol až 308 Nm. V jednomiestnom aute so suchou hmotnosťou 580 kg to znamená zrýchlenie z 0 na 100 km/h za 2,8 s a maximálnu rýchlosť 274 km/h. BAC a Haydale Composite Solutions predstavili spoločne vyrobený diel na festivale Veda v meste v Manchesteri. O tomto materiále však ešte určite budeme počuť aj v podaní iných automobiliek.

BAC Mono

Experimentálnym dielom pre nový materiál sa stal zadný blatník BAC Mono. Vybrali ho pre jeho veľkosť a komplexný tvar.

Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria
Galéria

Galéria: 6 obrázkov

Zdroj: haydale, autocar