Čítanie dopravných značiek už zvláda veľa moderných automobilov, mnohé čerpajú údaje aj z navigačných máp. Niektoré modely dokážu podľa toho automaticky prispôsobiť svoju rýchlosť jazdy. Tento systém známy ako Intelligent Speed Assistance (ISA) je dnes zväčša za príplatok, už čoskoro však bude povinný.

Zavedenie systému v dvoch fázach

V mene znižovania počtu dopravných nehôd a ich obetí zavádza Európska únia legislatívu, ktorá bude vyžadovať prítomnosť systému ISA. Od 6. júla tohto roka ním musia byť vybavené všetky novo schvaľované vozidlá. Takmer presne o dva roky neskôr, dňa 7.7.2024, už bude táto povinnosť platiť pre každé auto predávané na území členských štátov EÚ.

Šoféri tak dostanú upozornenie vždy, keď nedodržia maximálnu rýchlosť na danom úseku cesty. To však nie je všetko. Únia ráta s tým, že inteligentný obmedzovač rýchlosti bude môcť aktívne zasiahnuť. Nepôjde pritom len o spätné tlačenie plynového pedála smerom k vodičovi. Systém môže aj obmedziť výkon motora či dokonca začať brzdiť, hoci dupnutím po plyne ho stále bude možné prekonať.

Zatiaľ nie je jasné, ako sa jednotliví výrobcovia postavia k novej povinnosti. Otázkou je najmä nastavenie úrovne citlivosti, resp. reštriktívnosti. No keďže v dôležitom hodnotení Euro NCAP spravidla bodujú prísne naladené systémy, veľkú benevolenciu netreba očakávať.

Spôsobiť môže chaos i nehody

ISA tak môže priniesť aj problémy. Mnohí vodiči využívajúci čítanie dopravných značiek sa už stretli s tým, že kamera nasnímala nesprávnu tabuľku. Napríklad na hlavnom mestskom ťahu s maximom 70 km/h zrazu zobrazila limit 20 km/h platný pre vedľajšiu cestu. V prípade čítania značiek vstupujú do hry aj poveternostné podmienky, ale ťažkosti nemožno vylúčiť ani pri využívaní máp. Dáta totiž nemusia byť vždy aktuálne

V spojení s autonómnym brzdením sa môže stať, že autá začnú na niektorých miestach spomaľovať bez reálneho dôvodu. Výsledkom bude zbytočný chaos či dopravné nehody. Únia ale verí, že zavedením ISA sa počet obetí na cestách zmenší o 10 až 20 percent. Okrem toho má taktiež priniesť 8-percentné zníženie emisií oxidu uhličitého.

Zdroj: Autoforum.cz