Ako všetko aj v tomto prípade majú okuliare ako aj kontaktné šošovky svoje výhody i nevýhody. Vo všeobecnosti sa však vyznávači jazdy na motorke zhodujú na tom, že oveľa pohodlnejšie je využitie kontaktných šošoviek. Hlavným argumentom, ktorý hovorí proti použitiu okuliarov je ich zahmlievanie počas jazdy, no mnohí si takisto sťažujú aj na nepohodlnosť pri ich nosení. To sa prejavuje ich tlačením v prilbe a s tým súvisiacimi neustálymi prestávkami, ktoré musí jazdec urobiť, aby si ich napravil.


Na druhej strane sú okuliare veľkou výhodou ak trpíte na rozličné alergie spojené s používaním šošoviek, ako aj na rozličné očné choroby, počas ktorých nie je možné nasadiť tieto moderné očné pomôcky. Aj okuliare môžu byť veľmi užitočnou pomôckou, najmä vtedy ak sa chystáte na dlhé a náročné jazdy. Vtedy nie sú oči tak unavené ako pri použití kontaktných šošoviek. Dôležitá je však pohodlnosť, preto pri kúpe prilby si ju skúšajte aj s okuliarmi a nemajte strach investovať do nej viac peňazí, pretože okuliare sa vám z času na čas môžu zísť, aj keď ste zástancom šošoviek.

Šošovky majú svoje výhody


Väčšina motorkárov však preferuje využívanie kontaktných šošoviek a nevymenili by ich za okuliare. Predovšetkým si pochvaľujú pohodlnosť, ktorú so sebou prinášajú a možnosť taktiež nasadiť si slnečné okuliare, čo pri využívaní tých dioptrických je často zložité. Mnohí si pri ich používaní užívajú aj slobodu lepšieho a jasnejšieho videnia, ale aj fakt, že sa nemusia trápiť nad zbytočne pokrivenými rámami okuliarov, ktoré si nasadia keď už nejazdia. Šošovky taktiež poskytujú lepšie a širšie periférne videnie čo je pri jazde veľmi dôležité.


Tak či onak, samotné rozhodnutie ostáva len na vás, pretože okrem ostrého zraku je dôležitá aj pohodlnosť, ktorá by mala byť pri jazde zaručená. Ak vám však vyhovujú obe alternatívy, využívajte radšej kontaktné šošovky, práve kvôli širšiemu zornému poľu. Prostredníctvom nich sa na cestu a okolitý svet pozriete takmer ako jazdec so zdravým zrakom.