Automobilové antény sú už dlhé roky súčasťou takmer všetkých automobilov, dnes to platí bez výnimky. Zákazníci ich na autách už prakticky ani nevnímajú. Dnes totiž majú často podobu nenápadnej „žraločej“ plutvičky na streche auta schopnej prijímať všetky potrebné signály. V minulosti antény narúšali vzhľad automobilov podstatne viac, často si už ani nespomenieme na také detaily, že ich bolo treba pred vjazdom do autoumyvárky dať manuálne dole, prípadne nezabudnúť pred vjazdom vypnúť autorádio. To v prípade, že sa s jeho zapnutím anténa sama elektricky vysunula (najmä na ázijských autách).

zdroj: Harman

Rozvoj infotainmentu v autách, potreba ich non-stop online pripojenia a neustále stúpajúce množstvo prenášaných informácií však prinášajú na výrobcov elektroniky aj samotné automobilky nové požiadavky. Prostredníctvom antén v aute je potrebné prenášať nielen stále väčšie množstvo informácií, ale aj stále rýchlejšie.

zdroj: Harman

Spoločnosť Harman patriaca pod krídla Samsungu prichádza s riešením, ako „zabiť dve muchy jednou ranou“. Vďaka novej technológii dokáže Harman anténu implementovať priamo do celých karosárskych dielcov. Ak treba, anténou môže byť celá strecha, blatník, motorová kapota, či veko kufra. Nová technológia pritom dokáže prijímať nielen nový 5G signál, ale aj V2X podporujúci komunikáciu medzi jednotlivými autami, či vežami dispečingu, radarmi, mýtnymi bránami a pod. Ruku v ruke s tým údajne prichádza aj úspora hmotnosti. Auto totiž nebude musieť so sebou voziť klasické antény, kabeláž, ani elektrické zásuvky. Bez ohľadu na to, či sa technológie spoločnosti Harman rozšíria alebo nie, jedno je isté – do budúcna môžeme počítať s tým, že klasické antény tak, ako ich poznáme dnes, odídu nenávratne do histórie.